AB: Suriyelilerin dönüşünü destekliyoruz fakat koşullar oluşmadı

Avrupa Birliği (AB), Suriyelilerin “güvenli, istekli ve onurlu” geri dönüşünü desteklediğini lakin bu kuralların şimdi oluşmadığını, bu bahiste Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliğinin çalışmalarını desteklediğini duyurdu.

AB’nin Suriye’deki misyonu tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada, AB Suriye Delegasyonu Lideri Dan Stoenescu’nun BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ile Şam’da görüştüğü bildirildi.

Açıklamada, AB’nin BM’nin Suriye’deki mülteciler konusunda istekli geri dönüşler de dahil olmak üzere tüm çalışmalarını desteklediği belirtilerek, “Tüm Suriyelilerin konutlarına dönme hakkı var lakin kaideler şimdi oluşmadı. Birinci olarak gerekli olan, memleketler arası hukuka ve ‘geri gönderme yasağı’ uyarınca, mültecilerin ve ülke içinde yerinden edilmiş şahısların inançlı, istekli ve onurlu bir biçimde geri dönüşü için şartların yaratılmasıdır” değerlendirmesi yapıldı.

Ayrıca açıklamada, “AB, kurallar uygun olduğunda, en kısa müddette BM kolaylaştırıcılığındaki geri dönüşleri destekleyecektir” denildi.

AB Kurulundan alınan bilgiye nazaran, AB’nin iç savaş nedeniyle Beyrut’a tahliye edilen delegasyonu Şam’daki binasından da faaliyet gösteriyor ve Delegasyon Lideri Stoenescu tertipli olarak Şam’ı ziyaret ediyor.

AB’den yapılan açıklamalarda sık sık Suriye’de kalıcı ve anlaşılır bir siyasi tahlile bağlı olunduğu, Suriye idaresiyle olağanlaşmanın, savaş sona ermeden ülkenin tekrar inşasının ve yaptırımların kaldırılmasının kelam konusu olmayacağı söz ediliyor.