ABD’den yeni Türkiye ve F-16 açıklaması! Duruşumuz değişmedi!

Jones, Washington’daki “Yabancı Basın Merkezi’nde” memleketler arası gazetecilere geçen hafta Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesinin sonuçları konusunda brifing verdi.
 

Bu toplantıda, NATO’nun Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle daha da birbirine bağlı bir ittifak haline geldiğinin görüldüğünü belirten Jones, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya resmi olarak davet edilmesini de “tarihi” bir adım olarak nitelendirdi.

‘SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK’ SORUSU

Jones, AA muhabirinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Biden’ın Madrid’deki görüşmesinin akabinde Türkiye’nin F-16 satın alma ve mevcut F-16’larını modernize etme talebi konusundaki sürecin nasıl ilerleyeceği tarafındaki sorusunu da yanıtladı.

UZUN MÜDDETTİR GÜNDEMDE!

F-16 konusunun uzun müddettir gündemlerinde olduğunu ve ABD yönetiminin buna dayanağını lisana getirdiğini belirten Jones, “Biden, bu satışı destekliyor. Lakin Biden, bu mevzuda Kongre’nin onayı gerektiğini de açıkça söyledi. İki önder (Erdoğan ve Biden) bu bahiste konuştu, bizim idaremizin duruşu tepeden sonra da değişmedi. Bu satışı destekliyoruz ve Biden bu mevzuda Kongre ile çalışmaya istekli olduğunu söyledi” ifadesini kullandı.