Batarya üretimi için temel atıldı

TOGG ve Çinli üretici Farasis Energy’nin yüzde 50-50 ortaklığıyla kurulan Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojileri Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü’nün temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle Gemlik’te atıldı. Gemlik’te Togg fabrikasının hemen yanında kurulacak fabrikada batarya geliştirme ve üretim faaliyetleri gerçekleştirecek. 2024 yılı sonunda tamamlanması beklenen batarya fabrikasında batarya hücresi de dahil olmak üzere 20 GWs kapasiteli üretim yapılacak. 2035 yılına kadar bu üretimin 50 GWs üzerine çıkması hedefleniyor. Şirket sadece Togg için üretim yapmayacak, Türkiye’deki farklı şirketlerin ihtiyaçlarının yanı sıra toplamda 120 ülkeye de ihracat gerçekleştirecek. Yani Türkiye elektrikli araçların en önemli parçası olan bataryayı hücre de dahil olmak üzere üretir ve ihracat eder hale gelecek. 607 bin metrekarelik arazi içinde inşa edilecek tesis, 2032 sonuna kadar 30 milyar TL yatırımla tamamlanacak ve 2 bin 200 kişiye istihdam sağlayacak.

‘BATARYA KRİZİ GELİYOR’

Törende konuşan Siro Yönetim Kurulu Başkanı M. Gürcan Karakaş, Siro’nun batarya değer zincirini geliştirip Türkiye’ye her açıdan katma değer sağlayacağını belirtti. Karakaş şunları söyledi: “Avrupa’da batarya arzı talebin çok gerisinde ve bu durum 2030 yılına kadar devam edecek. Günümüzün çip krizinin yerini önümüzdeki dönemlerde batarya krizi alacak. Doğru zamanda hayata geçirdiğimiz Siro yatırımıyla batarya arz güvenliğini sağladığımız gibi bölgedeki fırsat penceresini aralayarak, sadece ülkemizde değil 120 ülkeyi kapsayan bir bölgede etkin olacağız. 10 yılda GSYH’ye toplam 30 milyar ’nun üzerinde, cari açığın azaltılmasına 10 milyar Euro’nun üzerinde, istihdama da 7 bin çalışanın üzerinde katkıda bulunacak. Maden üretiminden e-mobiliteye, sabit enerji depolamadan mikromobiliteye Siro’nun etrafında ortaya çıkacak ekosistem sayesinde 12 milyar Euro’nun üzerinde bir yatırım ve GSYH’ye 10 yılda 110 milyar Euro’nun üzerinde toplam bir değer yaratılacak. Yüzde 80’i aşan bir yerlilik oranıyla 22 bin nitelikli istihdamın da önü açılacak.”

ÜRETİM 2026’DA BAŞLAYACAK

Karakaş, 30 milyar TL’nin üzerinde yatırımla 2031 yılı itibarıyla ulaşacakları 20 GWs üretim kapasitesini bölgedeki fırsatlarla birlikte 2035 yılına kadar 50 GWs üzerine çıkarmayı hedeflediklerini de açıklayarak, “Batarya hücre üretimi için de 2026 yılını hedefliyoruz. Avrupa’nın en modern batarya hücre laboratuvarını 2023 sonu itibarıyla devreye alarak, yenilikçi batarya hücremizi kendimiz geliştirip üreteceğiz. Bu sayede tüm yetkinliklerini geliştirmiş, bölgede söz sahibi entegre bir enerji depolama oyuncusu olacağız” dedi.

TOGG’A YÜZDE 50 KREDİ İMKÂNI

CUMHURBAŞKANI Erdoğan Gemlik’teki batarya tesisinin açılışının ardından Manisa’ya geçti. Burada yaptığı açıklamada kamu bankalarının Togg’a özel olarak hazırlayacağı kredi seçenekleriyle ilgili bilgiler verdi. Erdoğan, “Ben buraya Gemlik’ten Togg’un yeni temel atma tesisinden geldim. Kamu bankalarımız araç fiyatının yüzde 50 bedelinde 36 ay, 0.99 oranla kredi kullandıracaklar” dedi.

‘BATARYA HÜCRESİNİ ÜRETEN 7 ÜLKEDEN BİRİ OLACAĞIZ’

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise törende yaptığı konuşmada, “Yarının petrolü batarya teknolojiler olacak. Enerjiyi yerin altından çıkaran değil depolayan kazanacak. Biz de burada Togg ve Farasis ortaklığında Siro ile batarya hücresi yatırımına başlıyoruz. Halihazırda batarya modül ve paketi Togg için üretilmeye başlanmıştı. Kurulacak fabrika ve hayata geçecek yatırımla birlikte Türkiye kendi batarya hücresini geliştiren ve üreten dünyadaki 7 ülkeden biri olacak. Bu arada yatırımları büyütmek için batarya teknolojilerinde çok önemli olan madenleri Türkiye’de üretebilecek yatırımların üzerinde de çalışıyoruz. Biz sadece elektrikli mobilite çözümlerinde değil enerji depolama alanında da öncü olacağız” dedi.

BATARYA HÜCRESİ NEDİR?

TOGG ve Farasis ortaklığında kurulan Siro, halihazırda Togg fabrikası içerisinde batarya “paket” ve “modül” üretimi gerçekleştiriyor. Üretilen bu paket ve modüller Togg’un ilk modeli T10X’e tedarik ediliyor. Batarya için en önemli bileşen olan hücreler ise yurtdışından getirilerek burada paketleniyor. Batarya hücreleri, elektrikli araç bataryalarının en temel ve kritik maddesini oluşturuyor. Hücrenin içerisinde enerji depolamayı sağlayan madenler bulunuyor. Gemlik’te inşa edilecek batarya fabrikasıyla Siro, 2026 yılından itibaren hücre üretimini de Türkiye’de gerçekleştirmeyi hedefliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*