BDDK Yeni Başkanı Şahap Kavcıoğlu Kimdir, Kaç Yaşındadır? Şahap Kavcıoğlu’nun Hayatı ve Kariyeri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla gerçekleşen atama kararlarının ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDKK) Başkanlığı’na Şahap Kavcıoğlu getirildi. Eski Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı olan Kavcıoğlu, aynı zamanda 2015 genel seçimlerinde AKP’den Bayburt Milletvekili olarak da meclise girdi. Pek çok kişi ise Şahap Kavcıoğlu’nun hayatını ve kariyerini merak ediyor.

Peki Şahap Kavcıoğlu kimdir, kaç yaşında? İşte eni BDKK Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun hayatıyla ilgili merak edilenler.

Şahap Kavcıoğlu Kimdir?

Şahap Kavcıoğlu, 23 Mayıs 1967’de Bayburt’ta doğdu.

Bankacı olan Kavcıoğlu; Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Şahap Kavcıoğlu, İstanbul Üniversitesi Muhasebe Enstitüsü’nü Denetim Uzmanı olarak bitirdikten sonra, İngiltere Hastings College’ta İşletmecilik üzerine eğitim gördü. Şahap Kavcıoğlu, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde yüksek lisansını ve doktorasını tamamladı.

Şahap Kavcıoğlu’nun Kariyeri

Şahap Kavcıoğlu, Esbank TAŞ’de Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş, Şube Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Türkiye Halk Bankası AŞ’de İstanbul Bölge Koordinatörü olarak görev alan Şahap Kavcıoğlu, aynı bankada sırasıyla; Perakende Bankacılıktan, Esnaf-KOBİ Bankacılığından, Kredi Politikalarından, İnsan Kaynakları ve Organizasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

Şahap Kavcıoğlu, Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfının Başkanlığını yürüttü. 2015 genel seçimlerinde AK Parti 26. Dönem Bayburt Milletvekili seçildi.

20 Mart 2021 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Türkiye Cumhuriyeti Merkez Başkanlığı’na atandı. Daha sonra bu görevden alınarak 9 Haziran 2023 tarihinde Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun Başkanlığı’na getirildi.

Yeni Şafak Gazetesi’nin ekonomi alanında köşe yazarlığı yapan ekonomist, Bayburt Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Galatasaray Spor Kulübü Kongre Üyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Mezunlar Derneği Kurucu Üyesidir. 

Kavcıoğlu’nun ‘Ticari Bankalarda Sorunlu Kredilerin Yönetimi Çözüm Yolları ve Takibi’ ve ‘Enerji Sektöründe Yatırım Projelerinin Değerlendirilmesi’ adlı yayımlanmış 2 kitabı ve çok sayıda makalesi bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx