Bekle Bizi İstanbul şiiriyle bilinen, müellif, senarist ve şair Vedat Türkali’nin vefat yıl dönümü

Türk edebiyatının ve şiirinin unutulmaz kalemleri ortasında yer alan Vedat Türkali, her ne kadar Bekle Bizi İstanbul şiiriyle bilinse de aslında çok okunan ve hafızalarda büyük yer edinen romanlar da yazdı.

Bir Gün Tek Başına, Mavi Karanlık, Kayıp Romanlar, İnanç (iki cilt) Yalancı Şahitler Kahvesi, Fatmagül’ün Kabahati Ne? Tek Kişilik Vefat, Bitti Bitti Bitmedi üzere kitapları edebiyatımıza kazandırdı.

Onlarca senaryosu bulunan Vedat Türkali, senaryolarına ve romanlarına cumhuriyetin her devrine ettiği tanıklığın izlerini taşıdı. Usta müellif Vedat Türkali, 6 sene evvel ortamızdan ayrıldı. Müellifi, sevgi ve hürmetle anıyor, ruhu şad olsun diyoruz…

Bu dünyadan bir Vedat Türkali geçti…

Bir Gün Tek Başına ve Mavi Karanlık üzere romanları Türkiye edebiyatının en büyük yapıtları ortasında yer alan Türkali, Türkiye’nin birinci politik emekçi sineması Karanlıkta Uyananlar sinemasının de senaryo yazarıydı.

İlk gençlik yıllarından itibaren hayatının her periyodunda politik bir kişi olan Türkali, 1942’de evlendiği eşi Merih Pirhasan’la 31 Ekim 2013’te vefat edene kadar birlikte yaşadı.

Önemli romanların yazarı

Vedat Türkali, herkesin büyük beğenisini kazanan romanlar kaleme aldı. Birgün Tek Başına, İnanç, Kayıp Romanlar, Mavi Karanlık, Yalancı Şahitler Kahvesi üzere pek çok roman yazdı. Öte yandan sinemalara ve dizilere çekilen Fatmagül’ün Cürmü Ne kitabının da müellifidir.

Bekle Bizi İstanbul…

Vedat Türkali ile özdeşleşen en hoş şiiri kuşkusuz Bekle Bizi İstanbul’dur. İstanbul sevgisini en anlatan şiirlerden olan bu satırları hatırlayalım…

Salkım salkım tan yelleri estiğinde

Mavi patiskaları yırtan gemilerinle

Uzaktan seni düşünür düşünürüm İstanbul İstanbul

Binbir direkli Haliç’inde akşamlar

Adalarında bahar Süleymaniye’nde

Adalarında bahar Süleymaniye’nde

Güneş güneş

Ey sen ne güzelsin kavgamızın kenti İstanbul İstanbul

Boşuna çekilmedi bu denli acılar

Büyük ve sakin Süleymaniye’nle bekle

Parklarınla, köprülerinle, meydanlarınla

Bekle bizi İstanbul Bekle bizi İstanbul

Tophane’nin karanlık sokaklarında

Koyun koyuna yatan çocuklarınla bekle

Bekle zafer müzikleriyle geçişimizi

Bekle zafer müzikleriyle geçişimizi İstanbul İstanbul

Haramilerin saltanatını yıkacağız

Bekle o günler gelsin gelsin İstanbul

Sen bize layıksın biz de sana İstanbul

İstanbul İstanbul İstanbul

Boşuna çekilmedi çok acılar

Büyük ve sakin Süleymaniye’nle bekle

Parklarınla köprülerinle meydanlarınla

Bekle bizi İstanbul Bekle bizi İstanbulVedat Türkali öldü

1944’te doğan kızı Deniz Türkali oyuncu ve 1951’de doğan oğlu Barış Pirhasan kendi üzere senarist, direktör, şair ve muharrir olacaktı. Vedat Türkali, 29 Ağustos 2016 tarihinde Yalova Devlet Hastanesi’nde 97 yaşında hayata veda etti.