‘Büyük Gözler’ temalı tablolarıyla tanınan ressam Margaret Keane hayatını kaybetti

Yönetmenliğini Tim Burton’ın üstlendiği 2014 tarihli “Big Eyes” sinemasına tabloları ve hayat kıssasıyla ilham olan Amerikalı ressam Margaret Keane, kalp yetmezliği nedeniyle Kaliforniya’daki meskeninde hayatını kaybetti. Sanatkarın kızı Jane Swigert, 94 yaşındaki Keane’in vefat haberini doğruladı.

1927 yılında doğan ve “Büyük Gözler” temalı tablolarıyla tanınan sanatçı Margaret Keane, 1950’li yıllarda eşi Walter’ın imzasıyla sergilenen ve büyük ses getiren “Büyük Gözler” tablolarının ressamıydı. Sanatçı, yapıtlarının yasal hakları için eşi Walter Keane’e karşı bir gayret vermek zorunda kalmıştı. Çiftin boşanmasının akabinde 1970’de tabloların gerçek ressamının Margaret olduğu açıklandı; ressam, 1986’da Walter Keane’i dava etti. Margaret Keane, davayı kazandı fakat Walter Keane iflas ettiği için 4 milyon dolarlık tazminatını alamadı.

Tim Burton imzalı “Big Eyes” sineması de, Margaret Keane ve eşi Walter Keane’in hayat öyküsünü bahis alıyordu. Sinemanın başrollerinde Amy Adams ve Christoph Waltz yer aldı.

Amy Adams, Big Eyes (2014).