Büyük İzmir Yangını 1922 fotoğraf standı açıldı

İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılı aktiflikleri kapsamında hazırlanan ‘Büyük İzmir Yangını 1922’ fotoğraf standı İzmir Sanat Galerisi’nde açıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin takviyesiyle düzenlenen İzmir Sanat Galerisi’ndeki ‘Büyük İzmir Yangını 1922’ fotoğraf standı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu’nun katıldığı merasimle açıldı.

Sergide Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’ndeki (APİKAM) 60’a yakın tarihi doküman niteliğindeki fotoğraf yer alıyor.

SİLİNEN KENT BELLEĞİ BU SERGİDE

İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, İzmir’in 100’üncü kurtuluş yıl dönümü aktiflikleri çerçevesinde oluşturulan standın açılış merasiminde yaptığı konuşmada, stantta bulunan fotoğraflara ait bilgi verdi.

Büyük yangının yarattığı tahribatın ve silinen kent belleğinin devrin fotoğraf karelerine yansıdığını belirten Özuslu, İzmir’in bu felaketin akabinde büyük uğraşlarla tekrar kurulduğunu anlattı. Özuslu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bu hoş kentin daha da güzelleşmesi, içinde yaşayan İzmirlilere layık olabilmesi için tüm gücümüz ve kararlılığımızla çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

13 Eylül 1922’de Basmane’de başlayan yangın karadan denize zıt esen rüzgarın şiddetiyle büyümüş 18 Eylül 1922’ye kadar devam etmişti. Büyük can kayıplarına da yol açan İzmir Yangını, şimdiki Çankaya, Kültürpark, Kahramanlar, Pasaport ve Alsancak’ın bulunduğu bölgede kıymetli tahribata neden olmuştu. 2 Ekim’e kadar açık kalacak stantta, İzmir’in yangından evvelki, yangın anında ve sonrasında çekilen fotoğraf kareleri bulunuyor.