CHP’li Başkan isyan etti: “Mersin’de 1+1 öğrenci evi kirası 10 bin TL”

Türkiye, 6 Şubat sabahı Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Bu depremden 9 saat sonra ise Elbistan’da yaşanan 7.6’lık ikinci felaketle acımız katlandı. 46 bini aşkın yurttaşımız hayatını kaybetti.

Moloz yığınına dönen şehirlerimizdeki yüz binlerce depremzede, kentlerinden göç etmek zorunda kaldı. Bir sanayi kenti olan Mersin, depremzedelerimizin aklına gelen ilk şehir oldu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kentteki durumu Habertürk’ten Alper Uruş’a anlattı.

“MERSİN, BÜYÜK BİR GÖÇ ALDI”

“Büyük felaketi yaşayan illerimiz Adana’ya komşu olan kentler. Adana da bizim komşumuz olan şehir. Depremin ardından Mersin, büyük bir göç aldı. Kayıt altına alma imkanı olmamakla birlikte, 400 bini aşkın depremzede Mersin’e geldi. Hem coğrafi olarak mesafenin yakın olması hem de Mersin’de yaşayan 600 bin insanımızın felaketi yaşayan illerdeki vatandaşlarımızla olan akrabalık ilişkisi bu göçü besledi. Mersin’in 320 kilometrelik bir sahil şeridi var.

Özellikle Adana başta olmak üzere komşu illerden yazlıklarına da vatandaşlarımız bu süreçte geldiler. Hayırsever yurttaşlarımızda depremzedeleri evlerinde misafir etti; biz de halen 7 binden fazla vatandaşımızı konuk ediyoruz.

MERSİN’İN NÜFUSU 1.9 MİLYONDAN, 2.7 MİLYONA ÇIKTI

Mersin’deki nüfus artışını gösteren en önemli veri ise su tüketiminde yaşanan artış oldu. Kent genelinde su tüketimi yüzde 15.4 arttı. Bu artışla, sığınmacılarla birlikte Mersin’in nüfusu 1.9 milyondan, 2.7 milyona çıktı.

Burada önemli olan bir durumu da belirtmek gerekir ki, Mersin’e gelen depremzedelerimiz burada kalacaktır. Çünkü Mersin’de her şey var. Huzur var, sanayi var, tarım var ve Mersin, bir ticaret şehridir. Ayrıca Mersin, son 200 yılda göçlerle büyüyen bir kent olmuştur. Farklı kültürleri sindirmiş, iş imkanı olan bir kent olduğu için misafirlerimizin burada kalacağını vurguluyorum.

Depremin ardından yaşanan göçe ve 22 Şubat’ta 47 STK’nın Mersin’e destek olunması çağrısına rağmen hiçbir destek almadık. Bir tek Avrupa İmar Bankası, ‘Projeleriniz varsa yardımcı olabiliriz’ teklifinde bulundu.

MERSİN, AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMEDİ

Şehrimiz tarım bölgesinde olduğu için gıda sorunumuz yok. Ancak depremin ardından 20 bin öğrenci naklini buraya aldırdı. 23 bin hasta, sağlık kuruluşlarında tedavi oldu. Yurt genelindeki kuraklığa bağlı olarak içme suyu konusunda kaygı taşıyorum ve eksiklikleri giderme konusunda yeterli desteği alamıyoruz.

Süratle arıtma, alt yapı yatırımları, kanal, içme suyu şebekesinin ihtiyacı karşılayacak düzeye getirilmesi, kanalizasyon gibi birçok konuda bu görevler belediyelerin de olsa Mersin’in desteğe ihtiyacı var. Mersin, afet bölgesi ilan edilmedi. Mersin’e dönülüp bakılmadı. Bu nedenle Mersin’e acil olarak özel statü tanınmasını, özel destek verilmesini istiyoruz.

1+1 EVİN KİRASI 10 BİN TL

Biz, depremde şiddetli bir şekilde sallandık. Yıkımı yaşamadık ancak her il kendi acısını yaşarken biz 10 ilimizin acısını yaşadık ve yaşıyoruz. Mersin’de konut fiyatları yüzde 200 artmış durumda. 1 milyon TL’ye satılan evin fiyatı 3 milyon TL oldu. Bir öğrencinin kalabileceği 1+1 evin kirası ise 10 bin TL.

Milletçe çok büyük bir felaket ve acı yaşadık. Hayat, zaman içinde belki birçok yerde normal akışına dönüyor. Bunu elbette anlıyorum ama biz Mersin olarak yaraları saran bir şehir olarak hem acımızı yaşıyor hem de yaraları sarmaya çalışıyoruz. Biz depremi unutmuyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*