Çocukları görme engelli babaya, 28 yıl sonra ‘gazi’ unvanı verildi

Eskişehir Birinci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’ne 2 yıl evvel emekçi olarak giren evli ve 6 çocuk babası Mehmet Atalay, 1994 yılında Bingöl Vilayet Özel Harekat Küme Komutanlığı buyruğunda Jandarma Mekanize Komando Bölüğü’nde er olarak terör operasyonlarında misyon aldı.

Mehmet Atalay, operasyon bölgesine giderken zırhlı araçta, tim kumandanına ilişkin olan lakin öbür bir erin elinde bulunan tabancanın ateş alması sonucu vuruldu.

Ayağını delip geçtikten sonra seken kurşun er olarak göver yapan Atalay’ın sol baldırından omuriliğine giderken yaşanan olaydan sonra Atalay’ın bedenindeki mermi, felç kalma ihtimali nedeniyle alınamadı.

Uzun bir mühlet tedavi gördü

Vücudunda kurşunla yaşamak zorunda kalan Mehmet Atalay, terhisinden sonra, metale alerjisi olduğu için ağır metal zehirlenmesine maruz kaldı.

Vücudunda antimon ve bakır yüksekliği olan Atalay’ın bir böbreğinde kist, akciğer ve tiroitte nodül oluştu. Psikiyatrik tedavi gören 6 çocuk babasnın, bağırsaklarında kanama olduğu için uzun bir müddet denetim altında tutuldu.

4 çocuğundan 3’ünde görme mahzuru sorunu çıktı

Diğer yandan Mehmet Atalay’ın, askerlikten evvel doğan 2 çocuğu sağlıklı dünyaya geldi. Lakin kaza kurşunuyla vurulmasından sonra dünyaya gelen 4 çocuğundan 3’ünde görme pürüzü baş gösterdi.

Ayrıca 3 çocuk vakitle yüzde 60 görme engelli oldu. En küçük çocuğu Muhammed Enes ise kardeşleriyle birebir bahtı yaşamaması için tedavi altına alındı.

Gazi ünavnını aldı

Gazi unvanı verilmeyen Mehmet Atalay, yaşadığı hastalıklar nedeniyle çalışamaz duruma geldiğini ileri sürdü. Uzun bir müddet büyük oğlunun bakkal dükkanıyla ailesini geçindirmeye çalışan Atalay, 2 yıl evvel 3713 Sayılı Terörle Çaba Kanunu kapsamında personel olarak Eskişehir Birinci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’ne işe başladı.

Gazi olduğunu ispatlamak için yıllarca çaba veren Mehmet Atalay’a 7 yıl evvel başvurduğu Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Erzurum Şubesi sahip çıktı.

Dernek Lideri Recep Akgül ve dernek avukatının teşebbüs ve uğraşları sonucu 2 ay evvel ateşli silah yaralanması kronik ağır metal zehirlenmesi ve girmiş olduğu çatışmalar nedeniyle d16 f1 kronik nitelik kazanmış Atalay’a travma sonrası gerilim bozukluğu nedeniyle ‘gazi’ unvanı verilirken 6 çocuk babası adam, Erzurum’un 258’inci gazis oldu.

DHA’nın haberine nazaran; bundan 10 yıl öncesine kadar iki market ve bir atölyesinin olduğunu belirten Gazi Mehmet Atalay, şunları söyledi:

“Buruk bir sevinç içerisindeyim”

“Ama bedenimden çıkarılamayan kurşun nedeniyle hem kendi hem de ailemin hayatı altüst oldu. Çalışamaz hale gelince iş yerlerimi kapattım. Felç kalma riskim nedeniyle kurşun çıkarılamıyor.

Bu nedenle tedavi de olamıyorum. Askeri tabipler kurşunun bana bir ziyanı olmadığını söylediği için rapor almayıp, askerliğime de devam ettim. Çalışamaz hale gelince gazilik için müracaat ettim fakat hiçbir sonuç alamadım.

Her geçen gün içten içe zehirlendim. Yaşadıklarım nedeniyle ruhsal sıkıntılar yaşadım ve tedavi gördüm. Ankara´da Mesleksel Hastalıklar Hastanesine müracaat ettim. Bedenimde, nikel ve sülfata karşı alerji, antimon ve bakır yüksekliği üzere birçok unsur çıktı.

Midemde ve bağırsaklarımda kanamalar oluştu. Kendi çektiklerime değil benim yüzümden 3 çocuğum görme engelli kaldı. Onlarda başladıkları judoda altın madalyalara abone oldular. Rastgele bir organımda sorun görünmediği için devlet bana gazi demedi.

O kurşun bana gelmeseydi ardımda bulunan mühimmatlar isabet edecek ve ortaya daha acı bir tablo oluşacaktı. Çok şükür evvel işe girdim sonra da derneğin verdiği çaba ile gazilik unvanı aldım. Artık çocuklarıma daha yeterli bakıyor ve muhtaçlıklarını karşılıyorum. Elhasıl buruk bir sevinç içerisindeyim.”

“En çok da Mehmet Atalay’a sevindim”

Girişimler sonucu gazilik unvanı alınan Mehmet Atalay’a dernekte rozetini takan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Şube Lideri Recep Akgül de açıklamalarda şu tabirlere yer verdi;

“Mehmet Gazimiz üzere bir çok gazimiz bu unvanın kendisine verilmesini bekliyor. İnşallah onların da bu haklarını alacağız. Bugüne kadar birçok gazimize hak ettiği unvanı geç te olsa aldık.

En çok da Mehmet Atalay’a sevindim. Zira konutuna ekmek götürecek imkanı yoktu. Bedenine giren kurşun nedeniyle çocuklarının görme manisi oluyor. Çok çaba ettik ve derneğimizin avukatının da büyük katkıları ile gazilik unvanı geldi.

Kendisinin hem işe girmesi hem de gazi sayılması bizi çok sevindirdi. Artık çocuklarının tedavisi ve muhtaçlıklarını karşılayabilecek. Atalay, 28 yıl sonra aldığı gazilik unvanıyla Erzurum’un 258’inci üyesi oldu.

Misyona geldiğimiz 2008 yılından bugüne kadar Mehmet Atalay üzere 59 kişi için hukuk gayreti vererek hem işe yerleştirdik hem de gazilik unvanı aldık ve maaş bağlattık.”