Covid-19 aşısı olanlarda dokuz Covid-19 belirtisine çıkıyor

Bilim insanları dünya çapında 6 milyondan fazla insanın vefatına sebep olan corona virüsünün aşı olan şahıslarda en ağır görülen belirtilerini sıraladı.

Corona virüsü salgını, virüsün en çok mutasyona uğrayan tipi Omicron varyantıyla yayılmaya devam ederken bilim insanları Covid-19 aşısı olmuş olanlara bile hastalığın bulaştığını açıkladı. Omicron varyantının aşı ve daha evvel hastalığı geçirmiş olmaktan bağımsız bir biçimde yayıldığını söyleyen bilim insanları dokuz farklı belirtiye dikkat çekti.

İngiliz medyası, tam aşılı bireylerde görülen dokuz belirtiyi sıraladı. Bilim insanları ve uzmanlar havaların soğumasıyla birlikte hastalığın süratle yayılma ihtimali olduğunu söylerken, Eurosurveillance isimli bulaşıcı hastalıkla mecmuasında paylaşılan datalar dikkat çekti. Norveç’te yapılan bir partide Covid-19 bulaşan tam aşılı bireylerin gösterdiği belirtiler araştırmada yer aldı.

MİDE BULANTISI DA VAR

Bilim insanları, geçmeyen öksürük, burun akıntısı, halsizlik, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ağrısı, yüksek ateş ve hapşırmanın öne çıkan belirtiler olduğunu söyledi. Bilim insanları öksürük, halsizlik ve burun akıntısının en yaygın belirtiler olduğunu söylerken yüksek ateş ve hapşırmanın ise en az görülen belirtiler olduğunu duyurdu. Omicron varyantı bulaşan şahıslarda ayrıyeten mide bulantısı görüldüğü de belirtildi.

Fakat bilim insanları, halsizlik ve baş dönmesinin öne çıkan bir belirti olduğunu aktardı. Bilim insanları bilhassa Omicron varyantında bunların görüldüğünü söyledi.