Cumhurbaşkanı Erdoğan: Düşmanlarımızın kaygılı belasıyız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulusal Savunma Üniversitesi Deniz ve Hava Harp Okulu Diploma Alma ve Sancak Periyot Teslim Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle:

Bu evlatlarımızı yetiştirerek ordularımızın saflarına katılmayı sağlayan ailelerine de şahsım ve milletim ismine teşekkürlerimi sunuyorum.

Milli Savunma Üniversitemiz kapılarını açtığı günden itibaren çok kıymetli başarılara imza atmıştır. Denizcilerimiz Barbaros’un izinde kendilerine verilen her vazifede ülkemizin çıkarlarını korumaktadır. 15 Temmuz ihanetinden en büyük yarayı alan hava kuvvetlerimizde en kısa müddette toplayarak gökyüzündekini hakimiyetini pekiştirdi. Harp okullarımızın eğitim müddetlerini 4 yıldan 5 yıla çıkararak, ülkemizin amaçlarına uygun nitelikli asker yetiştiriyoruz.

Bizim devlet geleneğimizde ordu, milletin bedelleriyle teşhis edilmiş, ülkenin bekasının teminatı olan bir kurumdur. Ne vakit ki ordumuz bu vasıflarından uzaklaştırılmışsa, işte o vakit bizim için alarm zilleri çalmaya başlamıştır. Maalesef bir periyot ordumuzun gücünü aldığı bu kadim köklerinden koparma çabaları had safhaya çıkmıştı. Bu hüzün verici gidiş, eski Türkiye’nin ruhumuzu yaralayan lekelerinden olarak büsbütün geçmişte kalmıştır. Deniz Harp Okulumuzun mescidinin bugün birebir vakitte açılışını yapıyoruz.

Evet, bizim askerimiz İstiklal Marşı’ndan söz edilen imam yüreğiyle zaferleri kazanmıştır. Şimdiden karası, denizi, havasıyla tüm kuvvetlerimize, tüm askerlerimize “gazanız mübarek” olsun diyorum.

Kahraman ordumuzdan yakında yeni muvaffakiyetlerin, yeni zaferlerin muştusunu alacağız.

YUNANİSTAN’A SERT TEPKİ

Pazartesi günü Kütahya ve Afyon’a giderek, bu büyük zaferin sevincini on binlerce vatandaşımızla paylaştık. İstiklal harbimizin başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ulusal uğraşın şehitlerini yad ediyorum. Dün de ülkemize ve milletimize karşı husumetini ipini elinde tuttuğu kukla vasıtasıyla sergileyenler vardı, bugün de tıpkı formülü sergileyenler var.

Ege’de her fırsatta tacizleri ve terbiyesizlikle huzursuzluk çıkaranların yalnızca maşa olduğunu, asıl çabayı ardındakilerin verdiğini biliyoruz. Ülkemize yönelik tehditlerin yükseğe çıktığı devirde bize takviye vermeyen NATO’nun gücünü nereye aktardığını yeterli biliyoruz..

Milli çabayı nasıl kendi ülkelerine itimatları olmayan bu manda sevdalılarına karşı kazandıysak, bugün de tıpkı zihniyetlere karşın Türkiye’yi amaçlarına ulaştıracağız. Misyona geldiğimizde bizim yerli silahlanmamız yüzde 20’ydi. Artık %80. Artık her şeyimizi kendimiz yapar hale geldik. Artık denizlerimizde, fırkateynlerimizle dolaşıyoruz. Ancak birileri de bir yerlerden bir şey bekliyor. Biz İHA’larımızla, SİHA’larımızla, Akıncı’larımızla varız. Artık Gökbeyimizle varız. Artık bu silahlarımızla dünyada bize düşman olanların endişeli rüyasıyız.

Artık biz dünyadaki hiçbir ülkeye sahip olduğu imkanlarla hayran bakan bir ülke değiliz. Artık geçti, onlar tarih oldu. Elbette hala çözmemiz gereken sıkıntılarımız var. Lakin hamd olsun bunlarından üstesinden gelecek güce, dirayete sahibiz.