‘Demir Yumruk’ soruşturmasında Erol Evcil’e 30 yıl 9 ay mahpus talebi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 3 farklı hata örgütüne yönelik 29 vilayette düzenlenen ‘Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltına alınan şüphelilerden, ortalarında Erol Eşrefoğlu (Evcil), Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak’ın da bulunduğu 29 kişi tutuklandı.

Şüphelilerden kimileri itiraz üzerine daha sonra özgür bırakıldı.

17 kişi hakkında iddianame

Savcılık, 3 başka kümeye ayırdığı soruşturmada 32 şüphelinin yer aldığı Erol Eşrefolu (Evcil) kümesine yönelik soruşturmayı tamamlayarak 17 kişi hakkında iddianame düzenledi.

İddianamede, örgütün kurucusunun Erol Eşrefoğlu (Evcil) olduğu ve yönetici pozisyonundaki başka şüpheliler Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demir ile akrabalık bağları olduğu belirtildi.

Her türlü demir piyasaya arz edildi

Örgüt yöneticileri ve üyelerinin pay sahibi olduğu şirketler vasıtası ile ekonomik olarak çıkmaza giren şirketleri, yakınlarına ilişkin firmalara kiralayarak şirketlerin tamamını almadan makineleri, araç gereç ve alanları kiraladıkları aktarıldı.

Örgütün bu şirketler ismine faaliyet gösterdiği, piyasadan kütük demir almak suretiyle bu şirketlerden üretilen her türlü demiri piyasaya arz ettikleri aktarıldı.

9 şirket ele geçirildi

İddianamede, “Şirketlere kütük demir alınırken ve şirketlerin ürettiği demirler satış yapılırken kullanılan şirket üzerine tahakkuk eden KDV, stopaj vergisi ve SGK primleri ilgili yönetimlere ödenmemektedir. Örgüt, bu hileli hareketler sebebiyle kamuyu yüklü ölçüde ziyana uğratmaktadır. Hata örgütü faaliyeti içerisinde hareket eden şüpheliler bakımından ise hileli hareketler sonucunda şirket malvarlıklarının pasif kısmı azaldığı için yüklü ölçüde haksız çıkar elde etmişlerdir.” denildi.

İddianamede, örgütün bu usulle demir çelik dalında faaliyet gösteren 9 şirketi ele geçirdiği aktarıldı.

Sektörü büyük oranda ziyana uğrattılar

Örgütün tahakkuk eden vergileri kendi bünyelerine alarak piyasada haksız rekabet oluşturdukları ve kendilerine sıfır maliyetli finans kaynağı oluşturarak piyasada güçlü hale geldikleri belirtildi.

Örgütün, bu faaliyetler kapsamında 3 milyar 955 milyon 628 bin 534 liralık kamu ziyanına sebep oldukları da tabir edildi.

Örgüt yöneticilerine 30 yıl 9 ay mahpus talebi

İddianamede;Erol Eşrefoğlu (Evcil), Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demir’in ‘suç işlemek maksadıyla örgüt kurmak’, ‘kamu kurum ve kuruluşlarını ziyanına dolandırıcılık’, ‘6183 sayılı Amme Alacakların Tahsil Yöntemi Kanunu’nun 110’ncu hususuna muhalefet etmek’ suçlarından 30’ar yıl 9’ar aya kadar, öbür şüpheliler Alparslan Gazi Ağca, Alperen Şengül, Ayten Evcil, Berat Nuri Şengül, Fettah Fazilet, Gülderen Evcil Ardıç, İsmet Höke, Mirza Ardahan Ardıç, Özdemir Öztürk, Remziye Evcil Şengül, Sadık Fırat Ekşioğulları, Sadun Budinli ve Salih Evcil’in 2 yıldan başlayarak değişen yıllardan mahpusla cezalandırılmaları talep edildi.

15 kişi hakkında ise ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararı verildi.

DHA’nın haberine nazaran Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak kümesine ilişkin soruşturmalar devam ediyor.