DEÜ’de ‘kişiye özel öğretim üyesi ilanı’ tezi bir kere daha meclis gündeminde

İZMİR – CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde “kişiye özel öğretim üyesi ilanı” savlarını meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığı’na Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Sertel, “Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Dr. Öğretim Üyesi, Doçent ve Profesör takımlarına yükselmeyi bekleyen çok sayıda öğretim elemanı olduğu üniversite işçisi tarafından dillendirilmektedir. Buna rağmen ilan edilen takımlar hakkında şaibe savları da devam etmektedir” diye belirtti.

DAHA EVVEL DE SORU ÖNERGESİ VERİLMİŞTİ

Dokuz Eylül Gazetesi’nde yer alan “DEÜ’de danışman kızına ‘özel ilan’ iddiası” başlıklı habere dikkat çeken Sertel, daha evvel de soru önergesi verdiklerini belirtti. “Üniversitede iş barışını bozacak tesir doğuran uygulamalar sürmektedir” diyen Sertel, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e şu soruları yöneltti;

1. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yükselme bekleyen kaç öğretim elemanı bulunduğuna dair çalışma yapılmakta mıdır?

2. Anabilim kolları ve kısım başkanlıkları öğretim üyesi ilanlarına temel teşkil edecek karar süreçlerine dahil edilmekte midir?

3. 05.05.2022 tarihli Resmi Gazete’de ilan edilen ve aşağıda nitelikleri yer alan Dr. Öğretim Üyesi ilanı “kişiye özgülük” izlenimi vermektedir. Çalışma alanlarının tek tek sayılmasıyla dikkat çekmektedir. “Siyaset Bilimi ve Kamu İdaresi alanında doktora yapmış olmak. Modernizm, ulusal kimlik inşası, kültür ve sıhhat teknolojisi siyasetleri üzerine çalışmaları olmak.” İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu İdaresi Kısmı Siyaset ve Toplumsal Bilimler Anabilim Kısmı için ilan edilen Dr. Öğretim Üyesi ilanına kaç aday başvurmuştur?

4. Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği’ne nazaran ilanlarda adayların tez çalışmalarının tamamına yahut bir kısmına yer verilmesi yasaklanmıştır. Müracaat süreçleri sırasında bu türlü bir durum ortaya çıkmış mıdır?

NE OLMUŞTU?

Daha evvel, Hukuk Fakültesi’nde ‘kişiye özel’ ilan açıldığı tez edilen üniversitede, bu defa de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne açılacak takım için emsal halde ilan verildiği ileri sürüldü. Resmi Gazete’de yayımlanan ilanda, yalnızca bir kişinin alınacağı tabir edilerek, şu özellikler istendi:

“Siyaset Bilimi ve Kamu İdaresi alanında doktora yapmış olmak, Modernizm, ulusal kimlik inşası, kültür ve sıhhat teknolojisi siyasetleri üzerine çalışmaları olmak.”

Kelam konusu ilanın, Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü Kurucusu ve enstitü müdürlüğü yapan ve tıpkı vakitte Dokuz Eylül Üniversitesi’ne geçen yıl atanan rektör yardımcısı Prof. Dr. His Özel Demiralp’a doktora tez danışmanlığı yapan Prof. Dr. Nejat Akar’ın kızı Başak Akar için verildiği tez edildi. Akar’ın lisansüstü tezlerinin, makalelerinin ve öbür akademik çalışmalarının ‘Google Scholar, akademikyok.gov.tr, AVESİS Bilgi İdare Sistemi’ üzerinde incelendiğinde, ilandaki kaideleri taşıdığı söz edildi. (DUVAR)