Diyanet orman yangınlarına karşı insanları bilinçlendirecek

Türkiye Afet Risk Azaltma Planı (TARAP) yayımlandı. 2022 ile 2030 periyodunu kapsayan TARAP, afet risklerini en aza indirebilmek için afetler olmadan yapılması gereken faaliyetler tanımlandı. Planda Diyanet’ten Göç Yönetimi Başkanlığı’na, bakanlıklardan komutanlıklara kadar birçok kuruma misyonlar verildi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, planda Türkiye’nin afet risk profili, zelzele, kütle hareketleri (heyelan, kaya düşmesi, çığ), sel-taşkın, iklim değişikliği, kitlesel göç, bulaşıcı ve salgın hastalıklar, kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer tehditler, orman yangınları, büyük endüstriyel kazalar, maden kazaları, tehlikeli unsur nakliyatı, öbür afetler (kuraklık, obruk, fırtına vb.) olarak sıralandı.

Kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer tehditler konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı da “siren kurma ve eğitim çalışmalarında” ilgili kuruluş olarak yer alacak.

Plana nazaran ikaz ve alarm sistemlerinin kapasiteleri artırılacak. Orman yangınları risklerine yönelik maksat ve hareketler kapsamında Diyanet, ormanların hami yararları ve çevresel fonksiyonları konusunda toplumun bilinçlendirilmesinde ilgili kuruluş olarak yer alacak. Bu mevzuda sorumlu kuruluş ise Orman Genel Müdürlüğü. Lokal idareler, sivil toplum örgütleri, bakanlıklar, valilikler TRT ile Radyo ve Televizyon Üst Şurası da bu çalışmalarda yer alacak. (HABER MERKEZİ)