E-faturaya geçişte son tarih muhakkak oldu

Gelir Yönetimi Başkanlığı (GİB) e-faturaya zarurî geçişlerle ilgili yeni bir düzenlemeye gitti. Kimi dalların geçişi ciro limitiyle zarurî kılınırken, konaklama üzere kimi kesimlerde geçiş, cirodan bağımsız olarak tüm şirketlere zarurî tutuluyor.

GİB lisanslı bir entegratör olan BirFatura’nın CEO’su İbrahim Bayır, geçiş sürecinde işletme ve girişimcilere uzmanlık odaklı bir yol haritası sunduklarını belirterek, “Hazırladığımız fiyatsız ‘Birlikte Büyüyelim’ paketiyle faturalandırma süreçlerini verimli ve kolaylıkla yönetirken, şirket harcamalarını düşürmelerini de sağlıyoruz” dedi.

“SEKTÖREL BAZDA YENİ İŞ KÜMELERİ DA KAPSAMA DAHİL EDİLDİ”

E-faturanın yanı sıra e-arşiv, e-irsaliye ve e-defter kullanımına geçiş sürecinin de kademeli olarak zarurî hale getirildiğini belirten İbrahim Bayır, “Tebliğle e-fatura, e-arşiv ve e-irsaliye doküman cinsleri başta olmak üzere elektronik evrak kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda, elektronik dokümanlara geçme zaruriliği için daha evvel belirlenen ciro limitleri düşürülürken, sektörel bazda yeni iş kümeleri da kapsama dahil ediliyor. E-faturaya geçiş süreci işletmelerin dijital dönüşümünü tamamlarken, bu sürece dahil olamayan şirketler ticari faaliyetlerden men ediliyor” dedi.

E-FATURA SİSTEMİNE FİYATSIZ GEÇİŞ SAĞLIYOR

Bayır, Birlikte Büyüyelim paketinin kapsamı ve avantajları hakkında şu bilgileri verdi:

“Aylık toplam 20 e-arşiv ve e-fatura sürecini fiyatsız olarak sunduğumuz paketimizle e-faturaya geçiş sürecini bedelsiz hale getiriyoruz. Paket kapsamında işletmeler tüm süreçlerini kendi panelleri üzerinden yönetebiliyor. Panele alt kullanıcılar ekleyebiliyor, ödeme raporlarına anında ulaşabiliyorlar. İşletmeler sistemde kaldıkları halde 10 yıl boyunca paneli fiyatsız olarak kullanabiliyor. 21. fatura etabına gelindiğinde işletmeler kâfi finansal olgunluğa eriştiği için kontör satın alarak fatura süreçlerine devam edebiliyor. Bu evreye gelen ve e-ticaret bölümünde faaliyet gösteren işletmelere üyelik vererek e-ticaret pazaryeri, kargo üzere entegrasyonlarımızı kullanma avantajı sunuyoruz. Paketimizle işletmelerin e-fatura süreçlerini inançlı bir havuzda buluşturarak sunduğumuz operasyonel kolaylık ve maliyet tasarrufunu destekliyoruz.”