Erdoğan, Putin ve Reisi’nin İran’daki fotoğrafı Almanya’da gündem oldu: ‘NATO’ya meydan okuma’

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan’ın Putin ve Reisi ile geçtiğimiz hafta İran’da yaptığı görüşmenin yankıları sürüyor. Bu defa üçlü tepede çekilen fotoğraf Almanya’da gündem oldu. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Erdoğan’ın bu hafta içi Tahran’da yapılan görüşmelerde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve İran önderi İbrahim Reisi ile poz vermesini eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ortasında yapılan üçlü tepe Almanya’da gündem oldu.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Putin’in Erdoğan ile fotoğrafını NATO’ya meydan okuma olarak nitelendirdi.

Fotoğrafta İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ortada bulunurken, Putin ve Erdoğan ile el ele tutuştuğu görülüyor. Alman Bild gazetesine konuşan Baerbock, bilhassa NATO ülkeleri açısından fotoğrafı ‘akıl almaz’ olarak nitelendirdi.

Baerbock, “Bu fotoğrafta Türk cumhurbaşkanının olması, en hafif tabirle bir meydan okumadır” dedi. Almanya Dışişleri Bakanı, Erdoğan’ın da yer aldığı fotoğrafla ilgili
“Çünkü kıymetlerimize sahip çıkmayan diğer aktörler var ve onlar da güçlerini birleştiriyorlar” sözlerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İran temasları kapsamında Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi’nde Suriye sorunu ele alınmış, Erdoğan, “terör örgütleriyle çabayı sürdüreceğiz” açıklamasını tekrarlamıştı.