Eski HDP milletvekili Semra Güzel’e tutuklama talebi

Son dakika haberi!

Teröristle fotoğrafları çıkan eski HDP Milletvekili Semra Hoş adliyedeki süreçlerinin akabinde tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Semra Hoş beraberindeki iki şahısla birlikte MİT ve emniyet müdürlüğünün ortak operasyonuyla Silivri’de yakalanmıştı.

Hakkında yakalama kararı bulunan Hoş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Kabahatler Ofisinden soruşturmanın yürütüldüğü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bağlanarak, Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla söz verdi.

Savcılık, Güzel’i tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk etti.

OPERASYONDAN AYRINTILAR

Güzel, İstanbul’dan 59 DG 606 plakalı araç ile Edirne’ye giderken Silivri’deki bir dinlenme tesisinde, “göçmen kaçakçılığı”, “resmi evrakta sahtecilik” ve “konut dokunulmazlığını ihlal” hatalarından kaydı olan şoför Aladdin G. ile “terör örgütü propagandası yapmak”tan kaydı bulunan Fırat D. ile birlikte yakalandı.

Yakalandığı sırada Güzel’in üzerinden uydurma pasaport ve “evden hırsızlık” kaydı bulunan “Mehtap Şahan” ismine düzenlenmiş geçersiz kimlik çıktı.

Güzel’in emniyete getirilişi sırasında saçının boyalı olduğu ve tanınmamak için cerrahi maske de taktığı görüldü.

TERÖRİSTLE FOTOĞRAFLARI BASINA YANSIMIŞTI

Adıyaman’da 2017’de terör örgütü PKK’ya yönelik hava takviyeli operasyonda etkisiz hale getirilen teröristin cep telefonu incelemesinde, HDP Milletvekili Hoş ile fotoğraflarının bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, hakkındaki soruşturma kapsamında söz alınmak üzere çıkarılan davetiyeye karşılık vermeyen ve adresinde bulunamayan Hoş için harekete geçmişti.

Başsavcılık, “silahlı terör örgütüne üyelik” suçlamasıyla iki başka evrakı bulunan kuşkulu Hoş hakkında sulh ceza hakimliğinden “yakalama kararı” çıkarılmasını talep etmişti.

Talebi yerinde gören hakimlik, Hoş hakkında yakalama buyruğu çıkarmıştı. Dokunulmazlığı kaldırılan Hoş 6 aydır firari durumdaydı.