Eşref Hamacıoğlu’ndan gönderme: Paralı başkan iyi başkan değildir!

Galatasaray Başkanı Burak Elmas‘ın idari yönden ibra edilmemesinin ardından seçim süreci başladı. Camiada başkanlığa aday olduğunu açıklayan isimler, Metin Öztürk ile beraber Eşref Hamamcıoğlu oldu.

30 Nisan’da yapılacak seçim öncesi başkan adayı Eşref Hamamcıoğlu halktv.com.tr’den Onur Durmuş’a konuştu.

“Galatasaray’ı mahkeme koridorlarına atmak doğru değil”

Mahkemenin, Galatasaray kongresinde gerçekleştirilecek seçim için ihtiyati tedbir kararı vermesinin ardından yaşanan süreç hakkında konuşan Hamacıoğlu, “Galatasaray’ın genel kurul en yüksek iradesidir. Alınanan kararlar hukuki olduğu sürece herkesin uyum sağlaması lazım. Bir takım hukuki gerekçeler kullanarak Galatasaray’ı mahkeme koridorlarında çıkışı olmayan labirentlere atmak doğru değildi. Son duruşmada adalet yerini buldu. Başladığımız seçim süreci devam ediyor. Burada kazanan Galatasaray olacak. Seçimler insanların vicdanının sesini dinlemesine aracılık yapar. Galatasaraylılar da bunu en iyi şekilde yapacaktır” sözlerine yer verdi.

‘Torrent’in itibarı da söz konusu’

“Benim ağzımdan duymadığınız hiç bir şeye itibar etmeyiniz. Cenk Ergün bizim sportif direktörümüz olarak hizmet verecektir. Benim onayım olmadan Cenk Ergün ya da başka bir yöneticimizin hiç bir teknik direktörle temas etmesi söz konusu değildir. Biz daha seçilmedik ve Torrent ile daha sözleşmemiz var. Burada sözleşmenin detaylarını ve şartlarını bilmiyoruz. Burada kurumsal itibar ve devamlılık söz konusudur. Aynı zamanda Torrent’in itibarı da var. Lig bitmeden bizim böyle bir şey yapmamız söz konusu değil. Benim yönetimimde böyle bir şey olamaz.”

Fatih Terim ismi çok konuşuluyor? Sizin takımın başına Terim’i getirmek gibi bir düşünceniz var mı?

“Biz kulübü son derece kurumsal olarak yönetmek istiyoruz. Bizim günlük kararlara pek müdahelemiz olmaz. Profesyonel ekibimiz teknik direktör ve hoca konusunda çalışmalarını yapar ve bize getirir. Bizim geleceğe dair vizyonumuza uyuyorsa biz de onaylarız. Fatih Terim konusuna gelince ise biz Galatasaray’ın ortak aklından yararlanmak için yola çıkıyoruz. Bu sadece Terim için geçerli değil. Kulübün en büyük eksikliği bu ortak akıl aslında. Bu ortak aklın parçalarından birinin Fatih Terim olduğuna karar verirsek Terim’le fikir alışverişinde bulunuruz. Kulübümüz üyelerinden olan gayrimenkul uzmanından nasıl görüş alıyorsak Fatih Terim’den de bu şekilde destek alınabilir tabi.

-Sergen Yalçın ismi de konuşuluyor. Sizin böyle bir girişiminiz var mı?

“Galatasaray başkanı ve yönetimin görevlerini kimse magazinleştirmesin. Benim bu konuda isim seçmek gibi bir dahilim olmaz. Bu yerli hocalar olduğu kadar yabancı oyuncular için de geçerli. Değerli izleyicilerimiz bu bilgilere itibar etmesinler lütfen.”

TFF ve MHK’deki istifalar hakkında neler söylemek istersiniz?

“Başta Türk futbolu olmak üzere Türk sporu geriye gitti 7-8 yıldır. Bunun asıl nedeni seçilmiş federasyonların özerk olmaması. Sporu yönetmek için önceliğe sahip değiller. Burada paydaşlar belli. El birliği ile akıllı düşünerek Türk sporunun nasıl kalkınacağına dair çalışmamız lazım. Burada kulüplere görev düştüğü kadar federasyonlara da büyük görevler düşüyor. Hakkaniyet esas olmalı. Kulüplerin yaşaması için tüm kamu otoriteleri yardımcı olmalı. Kulüpler çok zor mali durumdalar ise bunun nasıl tedavi edileceğine bakılmalı. Bunlar günlük pansumanlarla olmuyor maalesef. Bugün özellikle futbolda kulüplerimizin ve milli takımın ne kadar basamak düştüğünü görüyoruz. Türkiye gibi nüfusun 3’te 2’si 35 yaşın altında olan bir ülkede daha çok sporcu ve spor olması gerekiyor. TFF’de 16 Haziran’da seçimler var. Umarım bu sefer liyakate uygun bir kurul oluşturulur. Bizim bu seçime çok fazla katkı sağlayacak zamanımız olmayacak ama tüm gücümüzle ne yapılması gerekiyorsa yapacağız.”

‘Yeni Spor Yasası’nda Türk futbolunun önünü tıkayacak maddeler var’

“Türk futbolunun önünü tıkayacak maddeler de var, regüle edici maddeler de var. Kulüplerin mali anlamda Spor Yasası’nın tarif ettiği şekilde yönetilmesi lazım. Bütçe disiplini ve genel kurulun kararını almadan karar verilememesi doğru hamle. Spor dışı paranın enjeksiyonunu önlemek gibi bir takım kararlar var. Bunu çok doğru buluyorum. Aşırıya kaçmış yöneticilerin şahsen sorumlu olmaları maddesi de var. Bu da caydırıcı bir şey. Bütçeye dikkat edilmesini sağlayacaktır. Bu kez kulüpleri yönetmeye cesaret edecek kişi bulmak da zorlaşacaktır. Spor Yasası hazırlanırken kulüplerin daha etkin olmasını tercih ederdim. Bu açıdan yeterince katılımcı olmadı.”

‘Paralı başkanın iyi başkan olmadığını son dönemde gördük’

“Paralı başkan iyi başkandır’ algısından kurtulmak lazım. Size soruyorum ‘Sizce paralı başkan başarılı başkan mıdır? Öyle olmadığını yakın zamandaki örneklerle gördük aslında. Türkiye’de futbolla yaşayan kulüpler o kadar zor durumda ki. Galatasaray’ın adı çıkmış ama 4 büyüklere bakıldığında en iyi durumda ve en az zararda olan Galatasaray aslında. 250 milyon dolar civarında Galatasaray’ın borcu var. Bunlar yılların birikimi. Eğer siz bu yılların birikiminin sebeplerini ortadan kaldırmazsanız bu sorunlar devam edecektir. Delikleri kapatmak lazım. Başarıyı satın almak yerine başarıdan para yaratmak lazım. Yönetici şu kadar para versin deniliyor. Verdi de ne oldu? Galatasaray’da mali krizlerin çıkmaza girmesinin temel nedeni kasa kolaylığı kavramıdır. Kasa kolaylığı, yönetim kuruluna giren insanların kulübe kendi imkanlarıyla dışarıdan para enjekte etmesidir. Bu artık zaten yasak. Artık popülist yaklaşıp şu kadar para getireceğim demek mantıklı değil. Sanki birisi 250 milyon dolar mı getirecek? Sabırlı davranıp adımları atmak lazım. Kendi yıldızımızı yaratıp satmamız lazım. Her iş adamı gibi ederini bulduğunuzda satacaksınız. Başka çaresi yok. Spor dışı faaliyelerden gelir elde etmek lazım. Gayrimenkul ve pazarlama faaliyelerinden para kazanmak lazım. Galatasaray’da bütün bunları bir çatı altına aldığınızda büyük geril elde edebiliriz.”

‘3 sponsorluk anlaşmamız hazır’

“Şimdi ismini açıklamayı uygun görmediğimiz 3 sponsorluk anlaşmamız var. Bizim farkımız da bu sponsorluklar olacak. Bunlarla amatör sporlara finansman aramayacağız. Olimpiyat oyuncuları çıkarmamız lazım. İyi yürüyen bir basketbol şubesi modelimiz var. Neden bugün kadın voleybol takımı istediğimiz düzeyde yönetilmesin. Maliyeti en düşük branşımız e-spor ve aynı zamanda e-sporun getirisi de oldukça iyi.”

‘Transferlere ben karar vermem’

“Transferde ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız. Transferlere ben karar vermem. Bizim profesyonel ekibimiz bununla ilgilenecektir. Altyapı hocalarını iyi çalıştıracağız. Genç oyuncu satın almak yerine içeriden genç isimleri sahaya ve piyasaya sürmemiz lazım. En büyük eksiğimiz bu. Galatasaray yarışmacı kimliğini elbet kaybetmeyecektir ama verimlilik esas. Bankalar Birliği Sözleşmesi belli bir bütçe disiplini getiriyor zaten size. Bunu aşarsanız sonuçlarına katlanırsınız diyor. Hiç kimsenin böyle bir risk almasına gerek yok.”

‘Kimseyi suçlamak istemem ama…’

“Biz doğru bir takım kuramadık bu sezon. Takım ruhu 3-4 maçtır var. Türkiye’deki konjenktür de Galatasaray’ın bu duruma düşeceğinin göstergesiydi. Çünkü harcanmış olan hesapsız paralar takımı çok ciddi ödeme zorluğuna getirdi. Galatasaray 1 sene kaybetti. Bankalar Birliği ile yapılan sözleşmede ödemesiz dönem bitti. Bizim farklı gelirlerimiz olabilirdi. Bunlar her kulübün başına gelebilir. Kimseyi suçlamak istemiyorum. Daha önce de bu düşüşler yaşanmıştı. Enseyi karartmayalım. Kimse kötümserliğe kapılmamalı. Camia hep birlikte hareket etmeli.”