Fransa hükümetinden güç tasarrufu için yeni karar: Tren seferleri azalıyor

Fransa’da yaşanan güç ezası nedeniyle hükümetin, tren seferlerinde önemli biçimde azaltma senaryoları üzerinde çalıştığı belirtildi.

Le Parisien gazetesinin abonelerine sunduğu özel haberine nazaran, hükümet yetkilileri ülkenin resmi demir yolu şirketi SNCF’den büyük elektrik kesintisi durumunda tren sayısını azaltma olasılıklarını etraflıca ele almaları talimatını gönderdi.

“Yukarıdan gelen talimattan şirket mensuplarının şoke oldukları” kaydedilen haberde, bir şirket yetkilisinin, “Aslında ulaşım planı yolcuların gereksinimlerine nazaran uyarlanmış durumda. Ne daha fazla, daha az.” açıklamasına yer verildi.

Haberde, SNCF yöneticilerinin tüm senaryoları göz önünde tutsalar, hiçbir durumu göz gerisi etmeseler de her halükarda hükümetin taleplerine ahenk sağlamayı önceleyeceklerini aktardığı kaydedildi.

SNCF şirketinin, günlük 1000 Yüksek Süratli Tren (TGV), 14 bin Bölgesel Ekspres Nakliyat (TER) filosu ile nakliyatta harcadığı gücün, Fransa’nın yıllık elektrik tüketiminin yüzde 1 ila 2’sine denk geldiğine dikkat çekilen haberde, bunun başşehir Paris ile Marsilya’nın yıllık elektrik tüketiminden fazla olduğuna işaret edildi.

Ek tedbirler alınmadan uygulanması sıkıntı bir senaryo

Haberde, SNCF yetkililerinin, hükümetin şirketlere “çalışanlarına uzaktan çalışma zaruriliği getirme” üzere ek tedbirler almadan, elektrik tüketimi üzerinden bir kazanım elde etmek için trenleri azaltma talebini anlamakta zahmet çektiğine vurgu yapıldı.

Aksi durumda istasyonlarda uzun kuyruklar, tıka basa trenler ve her gün sıkıntı yanan demir yolu idarecileri üzere meselelerin baş göstereceği uyarısı yapıldı.

Haberde, yeni atanan Ulaştırma Bakanı Clement Beaune’un, demir yolu, hava yolu, kara yolu ve deniz nakliyatı yapan şirketlere kış devri için tasarruf planlarını hazırlamaları için talimat gönderdiği hatırlatıldı.

Haberde yer alan bilgilere nazaran, SNCF tasarruf kapsamında aldığı bir dizi önleme karşın şu an elektriğe yıllık yaklaşık 400 milyon avro harcıyor.