Gazeteci Sedat Yılmaz’a işkenceye suç duyurusu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma çerçevesinde 29 Nisan’da 15 ayrı kentte evlere baskınlar düzenlendi. Diyarbakır’da gözaltına alınan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Sedat Yılmaz ve eşi Selma Yılmaz ile İstanbul’da gözaltına alınan Sedat Yılmaz’ın kardeşi Filiz Yılmaz Ankara’ya getirildi.

Dosyaya getirilen 24 saatlik avukat görüş kısıtlamasının ardından dün avukatlarıyla görüşen gazeteciler Yılmaz ve Müftüoğlu, Ankara’ya otobüsle getirilirken 15 saat boyunca kelepçe ile tutuldukları ve 24 saat boyunca aç bırakıldıklarını söyledi.

Sedat Yılmaz polis tarafından darp edildiğini, “sohbet” adı altında ajanlık dayatmasına ve hakaretlere maruz kaldığını aktardı. Yılmaz’ın avukatı Şule Recepoğlu, söz konusu duruma ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyusu dilekçesinde, Yılmaz’ın somut eylem ve delil yokluğunda gözaltına alındığına, kötü muamele ile ifade vermeye ve itirafçı olmaya zorlandığına dikkat çekilirken, gözaltında tutulma gerekçesi olarak somut bir gerekçenin bulunmadığına, dosyada iddialar dışında somut bir bilginin olmadığına işaret edildi.

Diyarbakır’dan Ankara’ya sevk edildiği esnada gözaltına alınanların kelepçeli bir şekilde otobüse bindirildiği belirtilen dilekçede, Diyarbakır’da otobüse bindirildiği esnada Yılmaz’ın sağında bulunan polis tarafından darp edildiği vurgulandı.

Yılmaz’ın bu esnada küfür ve hakarete maruz kaldığı belirtilen dilekçede, Yılmaz’ın kendisine kötü muamele ve bir odaya konularak itirafçılığa zorlayan kolluk görevlilerini teşhis edebileceği belirtilerek, ulusal ve uluslararası mevzuat ve kararlar dikkate alınarak şüphelilerin tespit edilerek cezalandırılması talep edildi. (MA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*