Gri pasaport skandalında iki AKP’li lider için soruşturma müsaadesi

Gri pasaportla yurtdışına insan gönderdikleri tespit edilen iki AKP’li belediye lideriyle ilgili soruşturma müsaadesi verildiği ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında söz veren meclis üyeleri ise meclis kararını okumadan imzaladıklarını tez etti.

Malatya’nın AKP’li Yeşilyurt Belediyesi tarafından Almanya’ya gönderilen 45 şahıstan 43’ü geri dönmediği ortaya çıkmıştı. CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, olaya karışan organizatör Ersin K., Bingöl Servi Belediye Lideri Ali A. ve Yeşilyurt Belediye Lider Yardımcısı Bekir K.’nın tutuklandığını açıklamıştı.

Gri pasaport skandalına karışan ve haklarında Mülkiye Teftiş Şurası Başkanlığı tarafından 2021 yılında ‘pasaport mevzuatına alışılmamış olarak hizmet damgalı pasaport temin ettikleri’ gerekçesiyle AKP’li Baskil Belediye Lideri İhsan Akmurat’a ve Arıcak Belediye Lideri Ferit Yıldırım’a soruşturma müsaadesi verildiği öğrenildi.

ARICAK BELEDİYESİ’NDEN 38, BASKİL BELEDİYESİ’NDEN 71 KİŞİ GERİ DÖNMEMİŞTİ

Malatya’nın AKP’li Yeşilyurt Belediyesi, Eylül 2020’de ‘Çevreye Hassas Bireyler Yetiştirmek Projesi’ için 45 kişiyi yurt dışına göndermiş, fakat gidenlerden yalnızca 2 kişi geri dönmüştü.

Gri pasaport skandalına karıştıkları ortaya çıkan Elazığ’ın AKP’li Arıcak ve Baskil belediyelerinin de dernekler aracılığıyla insanları Almanya’ya gönderdiği, Arıcak Belediyesi’nin Almanya’nın Bremen kentine 38 kişi, Baskil Belediyesi’nin ise Almanya’nın Hamburg kentine 71 kişi gönderdiği ortaya çıkmıştı.

MECLİS ÜYELERİNİN BİLGİSİ YOKMUŞ

Olayın ortaya çıkması sonrasında Mülkiye Teftiş Heyeti tarafından yürütülen soruşturmada, Baskil Belediye meclis üyelerinin vermiş olduğu sözlerde meclis toplantısında meclis gündeminde yazılı olan ‘Yurt Dışı Görevlendirme’ konusunun görüşülerek karara bağlandığı lakin yurt dışı görevlendirilmesi konusunda yalnızca belediye liderinin Almanya’ya gitmesi için onay verdiklerini, onun haricinde dernek üyelerinin gitmesi konusunda bilgilerinin olmadığı tabir edildiğinden, yurt dışı görevlendirme konusunun fiilen mecliste karara bağlanmadığı kaydedildi.

“DERNEK ÜYELERİNİN GİTTİĞİNİ BASINDAN ÖĞRENDİK”

Mülkiye Teftiş Şurası Başkanlığı belediye meclis üyelerinin tabirlerinin değerlendirilmesinde Arıcak Belediyesi meclis üyeleri Hanifi Seçkin, Mehtin Gökalp, Mehmet Ali Ortan, Nuri Korul, Emine Can ve Ahmet Acar sözlerinde ortak olarak özetle,

“Meclis toplantısının olduğu gün belediye lideri bizlere kardeş kent projesi kapsamında bir haftalık Almanya gezisi olacağını, yol ve iaşe masraflarının ise Almanya’da tanıtım maksadı ile ziyaret edeceği yer tarafından karşılanacağını ve kendisiyle birlikte bir meclis üyesinin de gelebileceğini söyledi, fakat kendilerinin yalnızca lider beyin Almanya’ya gitmesi için onay verdik.” dedi

Meclis toplantısında lider beyin haricinde öteki hiçbir kimsenin gideceği konusunda bilgilerinin olmadığını belirten meclis üyeleri, “Dernek üyelerinin gitmesi konusunun mecliste hiç konuşulmadı ve haberlerimiz yoktu, hatta dernek ismi altında yurtdışına toplu olarak gidildiğini basından öğrendik” diye konuştu.

“KARARI OKUMADAN İMZALADIK”

Meclis üyeleri Hanifi Seçkin ve Nuri Korul, özetle tabirlerinde 04.11.2020 tarihli ve 17 sayılı meclis kararını kâtip üye sıfatıyla yalnızca liderin yurtdışına gideceğini bildiklerini ve kararı okumadan imzaladıklarını söylediler.

AKP’Lİ LİDERLERE SORUŞTURMA MÜSAADESİ VERİLDİ

Mülkiye Teftiş Şurası Başkanlığı tarafından yapılan soruşturmanın akabinde AKP’li Arıcak Belediye Lideri Ferit Yıldırım ve Baskil Belediye Lideri İhsan Akmurat’ın pasaport mevzuatına karşıt olarak hizmet damgalı pasaport temin ettikleri gerekçesiyle soruşturma müsaadesi verdiği öğrenildi.