İstanbul’da özel halk otobüsü işletmecileri zorda

İstanbul Özel Halk Otobüsleri Dayanışma Platformu temsilcileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden ödemelerini alamadıkları için kontak kapatma noktasına geldiklerini belirtti.

Sancaktepe Sarıgazi’de bir ortaya gelen özel halk otobüsü esnafı ismine açıklama yapan İstanbul, Anadolu ve Avrupa Yakası Özel Halk Otobüsleri Dayanışma Platformu yöneticilerinden Sedat Şahin, kesimin tarihi bir problemin içinde olduğunu ve artık araçlarını çalıştıramaz hale geldiklerini söyledi.

Yaklaşık 4 aydır alacaklarını alamadıklarını, akaryakıttan yedek modüle birçok alandaki borçlarını da ödeyemediklerini lisana getiren Şahin, “Önümüzdeki günlerde sistem büsbütün çökecek ve hepimiz kontak kapatacağız. Binek araçlarımızı, eşlerimizin bileziklerini satarak süreci devam ettirmeye çalışıyorduk. Artık elimizde binek aracımız da kalmadı. İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri ve yetkililer feryadımızı duysunlar. Bu kentin en değerli işini yapan bu esnaf kümesi mağdur edilirse hizmette aksaklık ve kalitesizlik oluşur.” dedi.

Paralarını alamadıkları için araçlarına bakım yaptıramadıklarını, İETT ve özel halk otobüslerinin yollarda kalması ve kazalara karışmasının da bundan kaynaklandığını savunan Şahin, “Ödemelerimizin bir an evvel gerçek sayılar üzerinden yapılması için bir ortadayız. Bundan sonraki süreçte İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gideceğiz. Sonrasında da artık araçlarımızı çalıştırma talihimiz yoktur. Gerçekten yoktur. İçtenlikle yoktur.” sözlerini kullandı.

 “Esnaf araçlarını tamir ettiremiyor”

Özel halk otobüsü esnafından Cumali Acar da ödemelerini alamadıkları için araçlarını yenileyemediklerini belirtti.

Araçlarının yedek kesim ve bakım fiyatlarının arttığına dikkati çeken Acar, “Tamirciler artık birbirine duyuruyor, tamirciler de yapmıyor araçlarımızı. Esasen araçların yolda kalması, arızalanması araç sahibinin aracı yaptıramama sebebi bunlardır. Büyükşehir kendi aracını yapabiliyor lakin özel halk otobüs esnafı araçlarını tamir ettiremiyor. Daha dün suya yüzde 40 artırım geldi. Belediye kendi suyuna artırım yaparken bizim özel kesime neden artırım yapılmıyor?” diye konuştu. (AA)