Kerimcan Durmaz Ece Erken’e dava açtı

Bir mühlet evvel eşi Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nu taarruz sonrası kaybeden sunucu Ece Erken, son günlerde eşinin ailesiyle yaşadığı sorunlarla gündeme geliyor.

Sabah programda sunuculuk yaptığı dönemde  toplumsal medya fenomeni Kerimcan Durmaz için önce “Adam, adam da demiyeyim”, ardından “İnanın cinsiyetini bilmiyorum. Makyaj yapan bir erkek. Cinsiyetin ne olduğu belirsiz” dediği kaydedildi.

Ünlü sunucudan şikayetçi oldu

Öte yandan Erken’in, sosyal medya hesabından 26 Şubat 2020 tarihinde Durmaz’a yönelik hakaret içerikli kelamlar sarf ettiği ileri sürüldü.

Bunun üzerine ünlü sunucudan şikayetçi olan Durmaz’ın dilekçesi doğrultusunda İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nca iddianame hazırlandı.

Eleştiri hakkını kullandığını belirtti

İfadesi alınan Ece Erken’in savunmasında hakaret kastı taşımadığını, o devir Durmaz’ın uçak tuvaletinde uygunsuz görüntü çekip yayınladığı için yansısını lisana getirdiğini, yapılan hareketlerin Türk örf ve adetleriyle uyuşmadığı için şahsi fikrini söylediği, tenkit hakkını kullandığı, yansısının şahsa değil harekete olduğunu belirterek suçlamayı kabul etmedi.

3 yıl 9 aya kadar mahpus cezası istemi

Suçun uzlaşmaya tabi olması nedeniyle belgenin Uzlaştırma Ofisi’ne gönderildiği lakin taraflar ortasında uzlaşma sağlanamadığı söz edilen iddianamede, Ece Erken’in “Zincirleme biçimde alenen hakaret” hatasından 4 aydan 3 yıl 9 aya kadar mahpus istemiyle cezalandırılması talep edildi.

Dosya, şikayet dilekçesinde cürmü öğrendiği yerin Bakırköy olması gerekçesiyle Bakırköy Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesine yetkisizlik kararıyla gönderildi.

Soruşturmaya takipsizlik kararı

DHA’nın transferine nazaran; Öte yandan savcılık, Ece Erken Mahmutyazıcıoğlu hakkındaki “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” hatasından yürütülen soruşturmaya ise takipsizlik kararı verdi.