NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: “NATO, onlarca yıldır Rusya ile daha yeterli bir bağlantı için çabaladı”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Madrid’de devam eden NATO Tepesi’nde “yakın ortaklarla” yapılan oturumun akabinde yaptığı basın toplantısında NATO’nun güvenlik sıkıntıları ile uğraşta, Asya’daki müttefikleriyle birlikte hareket etmesinin ehemmiyetine dikkat çekti.

Stoltenberg, Avrupa Birliği, Gürcistan, Finlandiya ve İsveç başkanlarıyla ve NATO’da bir birinci olarak Hint Pasifik ortakları olan Avustralya, Japonya, Yeni Zelanda ve Güney Kore ile yapılan toplantının akabinde, güvenlik problemlerine karşı işbirliğinin arttırılması gerektiğini söyledi.

“ÇİN, BİZİM DÜŞMANIMIZ DEĞİL”

Stoltenberg, Rusya ve Çin’in stratejik iştiraklerini ilerlettiğini ve bunun bir güvenlik sorunu oluşturduğunu tabir ederek, “Moskova ve Pekin ortasında derinleşen bir stratejik paydaşlık görüyoruz. Çin, nükleer silahlar da dahil olmak üzere askeri güçlerini değerli ölçüde geliştiriyor ve komşularına zorbalık ediyor. Çin, bizim düşmanımız değil lakin temsil ettiği önemli zorluklar konusunda net olmalıyız. Şiddet yerine, bedellere dayalı global bir sistemi ve kurallara dayalı memleketler arası tertibi korumak için ortaklarımızla birlikte olmaya devam etmeliyiz” dedi.

“NATO, HİNT-PASİFİK ORTAKLARIYLA İŞBİRLİĞİNİ HIZLANDIRACAK”

Bu doğrultuda NATO’nun Hint-Pasifik bölgesindeki ortaklarıyla münasebetlerini güçlendireceğini söz eden Stoltenberg, “NATO, Hint-Pasifik ortaklarıyla işbirliğini hızlandıracak. Siber savunma, yeni teknolojiler, deniz güvenliği, iklim değişikliğiyle çaba de dahil olmak üzere, bu global zorluklar global tahliller gerektiriyor” dedi. Stoltenberg, “Kuzey Amerika ve Avrupa, siber terörizm, global tehditlerle ve birebir vakitte Çin’in oluşturduğu güvenlik sıkıntılarıyla karşı karşıyadır. Bu nedenle Asya Pasifik ortaklarımızla birlikte çalışmak önemlidir” sözlerini kullandı.

RUS SALDIRGANLIĞI RİSKİ ALTINDAKİ ÜLKELERE DAYANAK ARTTIRILACAK

Gürcistan’a yönelik takviyeleri ayrıntılandıran Stoltenberg, “Gürcistan’ın NATO’nun siber tatbikatlarına iştirakini artırmak, inançlı irtibatı güçlendirmek ve kritik altyapının korunmasını geliştirmeye yardımcı olmak da dahil olmak üzere, yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olacak yeni bir paketle Gürcistan’a hem siyasi hem de pratik takviyesi artıracağız. Ayrıyeten Gürcistan’daki NATO irtibat ofisimiz için ek işçi sağlamayı planlıyoruz” dedi.

“RUSYA, DAHA FAZLA İNANÇ VE PAYDAŞLIK KURMAKTAN UZAKLAŞTI”

Ukrayna’ya karşı işgalci akınlarını sürdüren Rusya’yı, NATO’nun benimsediği olumlu stratejik ilgilerden uzaklaşarak, saldırgan aksiyonlarla bulunmakla suçlayan Stoltenberg, “NATO, onlarca yıldır Rusya ile daha yeterli bir bağlantı için çabaladı. Rusya’nın stratejik bir ortak olduğunu belirtmiştik. Daha fazla inanç, daha fazla iştirak ve birlikte daha yakın çalışma kurma teşebbüsünden uzaklaşan Rusya oldu. Ve bunu Ukrayna’ya karşı askeri güç kullanarak yaptı” dedi.

“UKRAYNA’DA SAVAŞ 2014’TE BAŞLADI”

Stoltenberg, “Savaş, Şubat 2022’de başlamadı. Ukrayna’da savaş 2014’te başladı. Bu yıl gördüklerimiz uzun müddettir var olan bir savaşın tırmanması. Bu, uzun müddettir çalıştığımız bir çeşit bir paydaşlık münasebetine devam etmemizi imkansız hale getirdi” tabirlerini kullanarak, “Bu nedenle Doğudaki ittifaklardaki varlığımızı arttırıyor ve NATO müttefiklerinin savunmaya daha fazla yatırım yapmasını sağlıyoruz” dedi.