Netflix: RTÜK’ün akabinde Suudi Arabistan’dan da ‘ahlak’ uyarısı

NETFLIX / JURASSIC WORLD: CAMP CRETACEOUS Suudi devlet televizyonu Jurassic World: Camp Cretaceous’ta iki genç bayanın öpüştüğü sahneyi sansürledi

Suudi Arabistan Netflix’in “İslami ve toplumsal bedeller ve prensiplere aykırı” tüm içerikleri kaldırmasını talep etti.

Suudi basının aktardığı habere nazaran, Suudi Arabistan’ın açıklamasına Körfez İşbirliği Örgütü’nün (GCC) medya denetleme kuruluşu da dayanak verdi.

Bu ülkelerin hangi içerikten rahatsız olduğuna dair ayrıntı verilmese de Suudi devlet televizyonu daha evvel Jurassic World: Camp Cretaceous’ta iki genç bayanın öpüştüğü sahneyi sansürlemişti.

Bu içerik daha evvel de Türkiye’deki Radyo ve Televizyon Üst Kurumu’nun (RTÜK) reaksiyonunu çekmişti.

Temmuz ayında bu içeriğe soruşturma başlatan RTÜK, Ağustos ayında animasyonun “toplumun ulusal ve manevi bedellerine, genel ahlaka ve ailenin korunmasına aykırı” olduğuna karar vererek Netflix’e idari yaptırım uygulamıştı.

Suudi Al Ekhbariya TV’nin haberinde Jurassic World’ün yanı sıra Fransız sineması Cuties de yer aldı.

Haberde Netflix “Çocukların sağlıklı yetişmesini tehdit eden ahlaksız iletiler veren sinematik bir kılıf” olarak nitelendi.

Suudi Arabistan ve GCC yetkilileri, şirketten bu içerikleri kaldırmalarını talep ettiklerini, şirketin bu karara uyup uymayacağını denetleyeceklerini söyledi.

Netflix şimdi hususla ilgili bir açıklama yapmadı.

Suudi Arabistan’da cinsel yönelim yahut toplumsal cinsiyet kimliğine dair yasalar olmasa da evlilik dışı bağlar ve eşcinsellik yasak.

Eşcinsel münasebetlerin ne kadar önemli algılandığına bağlı olarak, idam yahut kırbaç cezası veriliyor.

Suudi Arabistan Nisan ayında vizyona girmesi planlanan Dr. Strange sineması için Disney’den “LGBTQ referansları” olarak tanımladıkları şeyleri çıkarmalarını talep etmiş, bu talep reddedilince de sinemanın gösterimine müsaade vermemişti.

Aynı cinsiyetten iki kişinin öpüştüğü bir sahne olduğu gerekçesiyle Lightyear sineması de hem Suudi Arabistan’da hem de Birleşik Arap Emirlikleri’nde Haziran’da yasaklanmıştı.

Suudi yetkililer geçen ay da YouTube’u “İslami pahalara alışılmamış reklamlara müsaade vermekle” suçlamıştı.