New York’ta çocuk felci virüsü nedeniyle OHAL ilan edildi

ABD’nin New York Eyalet Valisi Kathy Hochul ismine dün yayımlanan yürütme buyruğunda, New York kentindeki kimi ilçelerin atık sularında çeşitli tarihlerde çocuk felcine neden olan virüse rastlandığı ve hastalığın yayılarak salgına dönüşmesini önlemek için OHAL ilan edildiği belirtildi.

Olağanüstü Hal 9 Ekim’e kadar devam edeceği ve bu müddet içinde mahallî sıhhat yetkililerinin, soruşturma yapacağı, temaslıları belirleyeceği, aşı idaresi ve toplumsal yardım yapacağı tabir edildi.

NASIL BAŞLADI?

New York kentinin çabucak kuzeyindeki Rockland ilçesinde bir kişinin virüse yakalanmasının ve felç olmasının akabinde atık sular izlenmeye ve teste tabi tutulmaya başlandı.

Yetkililer, Rockland’daki olayın ABD genelinde son 10 yıldaki birinci olay olduğunu vurguladı. Öteki ilçelerde de bu hadiseyle genetik bağlı çocuk felci virüsü tespit edilmesini takiben yetkililer, harekete geçirerek harika hal ilan etti.

New York eyaleti sıhhat departmanı, eyalet çapındaki ortalama aşılama oranlarının yaklaşık yüzde 79 olduğunu tabir ederek bu oranı yüzde 90’ın üzerine çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.

ÇOCUK FELCİ

Çocuk felci, tedavisi olmayan ve virüsle bulaşan bir hastalık olarak bilhassa 5 yaş altı çocuklar için tehlikeli arz etmektedir.

Virüsü kapan bir kişinin dışkısı ile temas yoluyla yahut öksürme yahut hapşırma sırasında mikro damlacıklar yoluyla yayılan bir virüs olarak bilinmektedir. Aşılamayla önlenebilir bir hastalıktır.