Personeller, Asen Metal’de sendikal hakları, Atışkan Alçı’da ise özlük hakları için grevde

İşçilerin haklarına yönelik gasplar her geçen gün artarken bu haksız uygulamalara karşı direnişler de sürüyor.

Türkiye’nin birçok yerindeki fabrikalarda personeller haklarını aramak için aksiyonlar yapıyor. Kocaeli ve Eskişehir’de de hak arama aksiyonları kelam konusu. Kocaeli Dilovası Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Asen Metal fabrikasında, Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olan personeller, sendikal faaliyetleri nedeniyle işten çıkarıldı. Yaklaşık 80 personelin işten çıkarıldığı fabrikada sendika hakları için fabrika önünde aksiyon başlatan personellerin direnişi bugün 100’ncü gününde. Birleşik Metal-İş Gebze 1 No’lu Şube Lideri Selçuk Çiftçi, direniş sürecini Cumhuriyet’e anlattı. Çiftçi, bakanlıktan gelen yetki dokümanının akabinde sendikaya üye olan çalışanların işten çıkarılmaya başladığını kaydetti. Çiftçi, konuşmasına şu halde devam etti: Daralma mazeretiyle personeller çıkarıldı lakin bu müddette işe alımlar oldu. Ayrıyeten bu münasebetle işten çıkarılan çalışanların tazminatları ödenmedi. Sendikamız bu hususta dava açtı, takibini yapıyoruz ve birinci günden itibaren fabrikanın önündeki direnişimizi sürdürüyoruz. Geçtiğimiz günlerde işten atılan çalışanların yerine işe alınan bir arkadaşımız da iş cinayetinde hayatını kaybetti. Daha yeni işe başlamıştı ve kâfi eğitime sahip değildi. Fabrikanın önündeki direnişimiz sürüyor. Çalışanların talepleri de açık, anayasal hak olan çalışanların sendikalaşma hakkı tanınsın, işten çıkarılan çalışanlar işbaşı yapsın.

5 yıldır fabrikada çalışan bir emekçi ise süreci şu formda anlattı: “Bu süreç bize çok şey öğretti. Emekçilerin iş verenler için ne kadar bedelsiz olduğunu gördük. Öte yandan içeride çalışan sendikalı emekçilere karşı da baskı hâlâ sürüyor. Biz 100 gündür burada sendika hakkımız için direnişteyiz ve direnişimiz sürecek.”

GÖRÜŞMELER TIKANDI

Eskişehir’de üretim yapan Atışkan Yapı ve Endüstriyel Alçı Eserleri San. ve Tic. AŞ’nin fabrikasında çalışan 119 personel, makus çalışma şartlarına, açlık ve yoksulluk hududunun çok altındaki fiyat teklifine karşı Türk-İş’e bağlı Kristal-İş sendikasında örgütlendi. Çalışanlar TİS sürecinde taleplerinin karşılanmaması üzerine greve çıktı. Çalışanların başlattığı grev bugün 50’nci gününde. Kristal-İş Sendikası örgütlenme uzmanı Kemal Karakaya, Atışkan Alçı fabrikasında çalışan personellerin 2021 yılının kasım ayında, kâfi çoğunluğu sağlayıp Kristal-İş Sendikası çatısı altında örgütlendiklerini kaydetti. Karakaya, “Sendikamız yasanın aramış olduğu çoğunluğun sağlanması üzerine yetki başvurusunu yaptı ve yaşanan gelişmelere bağlı olarak şubat ayında patrona görüşme davetini bildirdi. Birinci etapta olumlu ilerleyen kontrat görüşmeleri maddi taleplere gelince tıkandı. Sendikamız grev kararı aldı ve 30 Haziran’da tüm üyelerin iştirakiyle grevi hayata geçirdi” dedi.

“VAZGEÇİRMEYE ZORLUYORLAR”

Atışkan Alçı’yla yürütülen TİS görüşmelerinde maddi talepler nedeniyle şimdi bir mutabakat sağlanamadığını belirten Karakaya, “Tüketici enflasyonunun yüzde 80’e dayandığı, besin enflasyonunun yüzde 100’ü aştığı, açlık sonunun 6 bin 840 TL’ye, yoksulluk hududunun 20.818 TL’ye çıktığı, giysi enflasyonunun yüzde 90’a ulaştığı, konut enflasyonunun yüzde 75’i geçmesiyle birlikte yaşanan fahiş kira artışları ve buna bağlı yaşanan barınma sıkıntısını bu kadar belirginleşmişken teklif edilen artırım oranı trajikomik bir hal aldı” tabirlerini kullandı.