Polonya’da, ırmakta toplu balık vefatları yaşandı

Polonya’da bulunan Oder Nehri’nde, toplu balık vefatları kaygı yarattı. Balık ölümlerinni incelenmesine yönelik yurt dışındaki laboratuvarlara müracaatta bulunulduğu öğrenildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Polonya İklim ve Etraf Bakanı Anna Moskwa, ırmak suyundan alınan örneklerin Çekya’daki laboratuvarlara gönderildiğini belirtti.

Ayrıca, Moskwa’nın Yardımcısı Malgorzata Golinska, örneklerin ayrıyeten Hollanda ve İngiltere’ye gönderildiğini tabir etti.

Nehri kirletenlere büyük cezalar gündemde

AA’nın haberine nazaran; Polonya ve Almanya’daki uzmanlar, ırmakta geçen ay birinci sefer gözlenen balık vefatlarını, iki ülkede uzun yıllardır yaşanan en makus doğal afet olarak nitelendiriyor.

Soruna tahlil aramakta geç kalmakla suçlanan Polonya hükümeti, ırmağın kirletilmesinden sorumlu olan kişi ve kurumlar için büyük cezalar vermeyi gündeme getirdi.

Yaklaşık 100 ton balık öldü

Polonyalı itfaiyeciler şu ana kadar yaklaşık 100 ton meyyit balığı çıkardıklarını açıkladı. Oder Irmağı’nda toplu balık vefatları birinci olarak temmuz sonlarında Polonya’nın güneybatısındaki balıkçılar tarafından fark edilmişti.