Ruble mutabakatına ABD’den birinci reaksiyon: Türkiye, Rus sermayesi için inançlı liman olmamalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin geçtiğimiz günlerde Soçi’de görüşme yapmıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Rusya ortasındaki yeni ekonomik mutabakatlara reaksiyon gösterdi. Bakanlık, mutabakatlara yönelik Ciner Medya ABD Temsilcisi Ali Çınar’ın sorularını yazılı olarak yanıtladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Türkiye’nin Rusya’nın saldırganlığı karşısında Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne güçlü takviyesini tabir ettiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın Rusya’nın aksiyonunu ‘kabul edilemez’ olarak nitelendirdiğini hatırlatmak istiyoruz” dendi.

Türkiye’yi yasadışı Rus varlıkları yahut süreçleri için inançlı bir liman haline gelmemeye çağırdıklarını da belirten ABD Dışişleri Bakanlığı “Verileri dikkatle izliyoruz ve şu ana kadar Türkiye’de yasadışı Rus parası olduğuna dair bir delil yok üzere görünüyor” dedi.

“Müttefikleri, Rusya’ya olan güç bağımlılığını azaltmak için güç kaynaklarını çeşitlendirmeye yönelik adımlar atmaya teşvik etmeye devam ediyoruz” diyen ABD Dışişleri Bakanlığı, uzun vadede güç güvenliğini artırma eforlarına yardımcı olmak için Türkiye ile birlikte çalıştıklarını da söz etti.