Rusya: Ukrayna’nın nükleer santrale sabotaj teşebbüsü önlendi

Rusya Savunma Bakanlığı, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali etrafındaki Ukraynalı bir “sabotaj ekibinin” yok edildiğini bildirdi.

BM heyetinin Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santrali’ne yapacağı inceleme ziyareti öncesinde bölgede Rus ve Ukrayna ortasında tansiyon yükseldi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali etrafındaki Ukraynalı bir “sabotaj ekibinin” imha edildiğini bildirdi. Açıklamada, santral etrafına teknelerle gelen Ukraynalı birliklere helikopterlerle ateş açıldığı ve sabotajın önlendiği kaydedildi. Santrale saldıran Ukraynalılarının teknelerinin de batırıldığı belirtildi.

Bölgedeki Reuters muhabiri de santral etrafında askeri hareketliliğin bu sabah süratle arttığını ve şiddetli çatışmalar yaşandığını aktardı.

UKRAYNA DA RUSYA’YI SUÇLADI

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Lideri Andriy Yermak ise, Rusya’yı BM heyetinin santrale yapacağı ziyareti engellemeye çalışmakla suçladı.

Rusya’nın martta ele geçirdiği Zaporijya santralini işleten Energoatom kurumu ise Rus bombardımanı nedeniyle santraldeki etkin iki reaktörden birinin devre dışı kaldığını duyurdu. Santraldeki elektrik çizgisinin da son taarruzda ziyan gördüğü ve jeneratörlerin çalıştırıldığı belirtildi.

Ukrayna’nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali pozisyonunda bulunuyor. Altı nükleer reaktör bulunan ve 5 bin 700 megavatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip santral, Ukrayna’daki elektriğin yüzde 20’sini sağlıyor.

Santral, 4 Mart’ta Ruslar tarafından ele geçirilmişti. Halihazırda Rus ordusu denetiminde olan santralin etrafında topçu akınları yaşanıyor. Ukrayna ve Rusya bu hücumlar konusunda birbirini suçluyor.