Sahibinden büyükelçilik!

Aydın Hasan / ANKARA – ABD Büyükelçiliği’nin yeni binasında teknik donanım, güvenlik sistemleri, kurşun geçirmez camlar ABD’den getirildi. Binanın maliyetinin 600 milyon dolar civarında olduğu belirtildi. Yeni bina, güvenlik boyutunun yanı sıra ABD’nin dünya siyasetinde değeri yükselen Türkiye’de prestiji yüksek bir elçilik binasına sahip olma isteği açasından da önem taşıyor.

ABD Büyükelçiliği Sözcüsü Julie Eadeh, Milliyet’in “Eski Büyükelçilik binası/yerleşkesi ne olacak?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“ABD Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Binalar Operasyonları Bürosu (OBO), taşınmazın elden çıkarılmasına ilişkin senaryoları değerlendirecektir. Nihai karar verilene kadar ABD hükümetinin diplomatik mülkü olarak kalmayı sürdürecektir. Söz konusu mülk diplomatik binalar envanterimizde kalmayı sürdürse de, resmi faaliyetler yeni Büyükelçilik yerleşkemizde olacaktır.”

Canlı bomba eylemi

ABD’nin İstanbul’daki başkonsolosluk binası, Tarlabaşı’ndan İstinye’de daha güvenlikli bir komplekse taşınmıştı. ABD Büyükelçiliği’nin taşınması da 2010’da gündeme gelmişti. 1 Şubat 2013’te ABD Büyükelçilik Binası’na yönelik düzenlenen canlı bomba eyleminin ardından taşınma kararı alınmıştı.

Söğütözü’ndeki yeni bina Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerinde olduğu tartışmaları ile de gündem olmuştu. Bina, TOKİ tarafından ABD’ye 88 milyon dolara satılmıştı. Yeni büyükelçilik binasının bulunduğu sokağın adı da Malcolm X Sokağı olarak değiştirilmişti.