Sevilay Yılman’dan Muharrem İnce’ye: Memleket Partisi’nin neredeyse tüm giderlerini karşıladığınız şahsi hesabınızı neden denetlettirmek istemediniz?

HaberTürk yazarı Sevilay Yılman, TV 100’de Candaş Tolga Işık’ın programına konuk olan cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin kendisine yönelik söylemlerini “çiğ, avam ve cinsiyetçi” diyerek bir kez daha tepki gösterdi. Yılman, yazısında daha önce dile getirdiği “banka hesapları” ile ilgili iddiasını bir kez daha hatırlatarak İnce’ye sorular yöneltti.

Sevilay Yılmaz, yazısında doğrudan İnce’ye hitap ederek şunları kaydetti:

“Sayın İnce… Siz CHP’den istifa ettikten sonra önce Memleket Hareketi altında bir oluşum başlattınız. Ve harekete destek için de doğal olarak şahsi bir hesap açtınız. İş Bankası Akay Şubesi’ndeki bu hesaba size destek verenlerin bağış yapmasını istediniz. Ama sonra hareketiniz partileşti ve Siyasal Partiler Kanunu gereği de yine aynı bankada ve aynı şubede Memleket Partisi adına resmi bir hesap açtınız. Ve Parti Meclisi üyelerine dediniz ki; “Şahsi hesabımı denetledikten sonra kapatacağım!” Fakat kapatmadınız. Bu arada partileştikten sonra giderler 10 katına çıktı. Neydi mesela bunlar?

Ankara Çetin Emeç Bulvarı üzerinde yer alan 6 katlı Genel Merkez binasının kirası ve tüm giderleri… 2021 yılının Mayıs ayında epeyce tadilat yaptıktan sonra açılışını yaptığınız bu binanın yıllık kirası o yıl 1 milyon TL idi. (Son yapılan zamlarla ne kadar olduğunu tahmin etmek çok zor değil) Elektrik, su, ısınma, telefon, internet ve tüm masraflar… Ve parti bünyesinde kadrolu çalışanların maaşları, sigortaları… Ve sizin kullanımınıza sunulan kiralık Mercedes Vito… Siz bu masrafların çoğunluğunu şahsi hesabınızdan karşıladınız.

Haklısınız da zira partinin resmi hesabına gelen bağışlar çok çok cüzi miktarlara tekabül ediyordu ve tüm bu giderleri oradan karşılamanız mümkün değildi ve doğal olarak şahsi hesabınızdan aktarım yapıyordunuz. Ama ısrarla bu hesabın tıpkı resmi hesapta olduğu gibi başta parti Genel Saymanı Serkan Ufuk Akgün, Genel Sekreteri Prof. Dr. Hakkı Akalın olmak üzere MYK üyelerinin de görmesine izin vermiyordunuz. Bu konuyu her gündeme getirdiklerinde; ‘Merak etmeyin… Denetleteceğim size ve kapatacağım’ dediniz. Dediğinizi yapmadınız ama.

Ve yukarıda adını saydığım isimler, ‘Siyasal Partiler Yasasına göre bu suçtur. İleride başımıza dert açar. En azından biz denetleyelim ki, olası bir soruna önlem alalım’ dediklerinde yine izin vermediniz. Bu durum partide sorunun başlangıcı oldu ve başka sorunlar eklenerek mesele giderek büyüdü ve en sonunda da sizinle birlikte CHP’den istifa edip gelen başta Prof. Gaye Usluer olmak üzere, kurucular Hakkı Akalın, Meryem Şengül Kala, Serkan Ufuk Akgün, Prof. Dr. Ali Rıza Büyükuslu ve Dr. Oğuz Giray istifa etti.

Usluer, istifasını çok sert ve net bir açıklama ile sosyal medya hesabından duyurdu. Akalın da benzer açıklamalar yaptı. Ancak siz çok önemli kurmayların bu istifasının ardından tek cümle etmediniz. Neden?

Ayrıca… Memleket Hareketi kurulduğu gün açılan ve sonra da partinin neredeyse tüm giderlerini karşıladığınız şahsi hesabınızı neden denetlettirmek istemediniz? Bu arada… Partinin resmi hesabının Sayıştay tarafından denetlendiğini biliyoruz. Peki bu şahsi hesabınızın da denetlenmesi için bir çağrıda bulundunuz mu Sayıştay’a? Bulundu iseniz ne zaman ve acaba bunun dokümanlarını kamuoyuyla tıpkı diğer hesap gibi paylaşmanız mümkün mü?

Sorum bu kadar… Ve gazeteci olarak kamuoyu adına soruyorum ve sizden de yanıt vermenizi bekliyorum. Saygılarımla…”

Yazının tamamını okumak için .


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir