Sınır muhafızları greve gidiyor: ‘Başkana astronomik zam, çalışanlara yoksulluk sınırı’

Heathrow Havalimanı’nda çalışan Unite sendikası üyesi 1400 sınır muhafızı ücret artışı pazarlıklarının tıkanması üzerine 10 gün süreyle greve gitme kararı aldı. Grevin, özellikle de pazartesi günü başlayacak olan Paskalya tatiline denk gelmesi açısından etkili olması bekleniyor.

Havaalanı yetkilileri, Paskalya döneminde bir kısım yolcunun sınır kontrollerinde uzun süreler beklemek zorunda kalabileceğini söyledi. Sendika ile işveren arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmeleri perşembe günü sonuç alınamadan tıkandı.

Grev yalnızca British Airways tarafından kullanılan Heathrow 5. Terminal’de çalışan sınır görevlilerini ve kargoları kontrol eden çalışanları kapsıyor. Havaalanı, faaliyetlerin aksamaması için önlemler aldıklarını söylüyor ama British Airways cuma günü 70 civarında uçuşunu iptal etti. Bu rakam içerisinde zaten grevler nedeniyle daha önceden iptal edilenler ile kötü hava koşulları ve Fransa’daki hava trafiği kontrol görevlileri grevi nedeniyle iptal edilen uçuşlar da var.

‘YOKSULLUK SINIRINDA ÇALIŞMAYI SÜRDÜRÜYORLAR’

Havaalanı giriş çıkışlarında grev gözcüleri yerini aldı ve Unite sendikası greve desteğin güçlü olduğunu söyledi. Grev kararı alan Unite sendikasının genel sekreteri Sharon Graham, Heathrow Havalimanı’nı işleten şirketin çok yüksek kârlar elde ettiğini, yönetim kurulu başkanına astronomik ücret zammı yapıp hissedarlarına milyarlarca sterlin ödeme yaptığını ama güvenlik ve yer görevlerindeki çalışanlarını yoksulluk sınırında ücretlerle çalıştırmayı sürdürdüğünü söyledi.

‘AKSAKLIĞIN SORUMLUSU ŞİRKET’

Sendika, hava trafiğinin ister istemez etkileneceğini ama bunun sorumlusunun çalışanlarına adil bir ücret zammı vermemekte direnen şirket olduğunu bildirdi.

British Airways, henüz grev başlamadan grev günlerine rastlayan 300 uçuşunu iptal etti ve Virgin Atlantic havayolu da bilet satışını sınırladığını ve değiştirmeyi kolaylaştırdığını açıkladı. Heathrow yönetimi önlem olarak 1000 kişilik ek bir işgücünü devreye sokacak ve yönetici seviyesindeki görevliler de yolculara yardımcı olmak için bilfiil çalışacak.

Yolcuların havaalanına gitmeden önce uçuşlarını kontrol etmeleri, kısa mesafe seferler için iki saat, uzun mesafe seferler için ise üç saatten önce gelmemeleri tavsiye edildi. Ayrıca kontrollerden geçişleri hızlandırmak için yolcuların yalnızca iki parça el bagajı taşıması isteniyor. (BBC Türkçe)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*