Tahıl koridoru için imzalar İstanbul’da atılıyor

Son dakika haberi! Tahıl Sevkiyatı Mutabakatı imza merasimi bugün İstanbul’da yapılıyor.

BM Genel Sekreteri Guterres, merasimin başında “Rusya ve Ukrayna temsilcilerine hitaben söylüyorum. Bu türlü bir teşebbüsün yolunu açtınız. İnsanlığın yararı herkes için değerli. Bu mutabakat aslında Dünya için imzalanıyor. Global besin fiyatları rekor düzeylere vardı. Kalkınmakta olan ülkelere bir fırsat sunacak” açıklamasını yaptı.

UKRAYNA: RUSYA İLE MUTABAKAT İMZALAMAYACAĞIZ

Bununla birlikte Ukrayna Cumhurbaşkanı Danışmanı Podolyak, görüşmeden evvel açıklamalarda bulundu. Podolyak, tahıl mutabakatı çerçevesinde Rus gemilerinin nakliyat yapamayacağını, Ukrayna gemilerine eşlik edemeyeceklerini ve Ukrayna limanlarında Rus temsilci olmayacağını bildirdi.

Podolyak kelamlarına şöyle devam etti:

“Rusya ile rastgele bir mutabakat imzalamayacağız, Ukrayna ve Rusya, BM ile tahıl ihracatı konusunda paralel muahedeler yapacak.”

Dğer taraftan, Ukrayna Altyapı Bakanı Vladislav Krikliy de tahıl mutabakatı için istanbul’a geldi.

Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve besin unsurlarının deniz yoluyla sevkine ait Türkiye, Rusya, Ukrayna askeri heyetleri 14 Temmuz’da İstanbul’da bir ortaya gelmişti.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tahıl koridoru muahedesinde gelinen son noktaya ait, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki diplomatik uğraşlarımız sonuç veriyor. Tüm dünyayı etkileyen besin krizinin tahlili için birinci adımı yarın BM Genel Sekreteri, Rusya ve Ukrayna heyetleriyle birlikte İstanbul’da atacağız. İhtilafın tahlili için gayretlerimizi sürdüreceğiz.” açıklamasında bulundu.

ABD: MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ

ABD, Türkiye’nin konut sahipliğinde imzalanan olan Ukrayna’nın Tahıl Sevkiyatı Muahedesi’ni memnuniyetle karşıladıklarını, BM ve Türkiye’nin eforlarını takdir ettiklerini açıkladı.

Günlük basın toplantısında sorulara karşılık veren Dışişleri Sözcüsü Ned Price, imza merasimine ait “Bu muahedeyi memnuniyetle karşılarız. BM Genel Sekreteri’nin sıkı çalışmasını takdir ediyoruz. Türk müttefiklerimizin orada ortaya koyduğu uğraşlı çalışmaları alkışlıyoruz.” dedi.

Price, bunun yalnızca ABD için değil G-20 ülkelerinin de desteklediği bir mutabakat olduğunu belirtti.

Bugün Türkiye’nin takviyesiyle imzalanacak mutabakatla Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın özgür bırakılması hedefleniyor. 

Rusya’yı “gıda eserlerini silah olarak kullanmakla” suçlayan Price, muahedenin uygulanmaya başlamasını dört gözle bekleyeceklerini lakin Rusya’nın da tahıla blokaj uygulamasından sorumlu tutulması gerektiğini kaydetti.

Sözcü, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Görüşmelerde BM Genel Sekreteri’ni destekledik, Türk müttefiklerimizi destekledik diyebilirim. Elbette Ukraynalı ortaklarımızı da bu husustaki gayretlerinde destekledik. BM tarafından çeşitli etaplar konusunda bilgilendirildik. Uzmanlarımız notları karşılaştırdı ve notları paylaştı. Birebir şey Türk müttefiklerimiz, Ukraynalı ortaklarımız için de geçerli. Yeniden, aslında bu noktada olmamalıydık. Bu, Rusya Federasyonu’nun gıdayı silahlandırmak için kasıtlı bir kararıydı. Son bir saat içinde duyduklarımız sevindirici bir gelişme. Lakin asıl değerli olan bu muahedenin uygulanmasıdır. Natürel ki ortaklarımızla Rusya’yı bunun uygulanmasından sorumlu tutmak için çalışmaya devam edeceğiz.”

BM ve Türkiye, Ukrayna tahılını Karadeniz üzerinden ihracatını tekrar başlatmak ve Rusya’dan tahıl ve gübre sevkiyatlarını kolaylaştırmak için arabuluculuk yapıyor.