The Wall Street Journal: Bu Altcoin İflasın Eşiğinde!

The Wall Street Journal tarafından yayınlanan bir habere göre, sorunlu kripto para kredi platformu Celsius potansiyel bir iflasla karşı karşıya. Bununla birlikte altcoin fiyatı gün içinde aşırı dalgalı hareket etti. En son günlük yüzde 20’nin üzerinde artış kaydetti.

Wall Street Journal’a göre, bu altcoin projesinin iflas edebilir

The Wall Street Journal’ın haberi, Celsius’un tüm para çekme işlemlerini askıya almasından iki haftadan kısa bir süre sonra geldi. Kriptokoin.com haberlerinde yer verdiğimiz üzere Celsius’daki gelişmeler piyasada aşırı paniğe neden oldu. Yaklaşık yarım milyon kullanıcının mevduatları donduruldu.

Habere göre, firma şimdi küresel profesyonel hizmetler firması Alvarez & Marsal’dan daha fazla iflas danışmanı tuttu. 15 Haziran’da Celsius CEO’su Alex Mashinsky, ekibinin sorunu çözmek için ‘durmaksızın’ çalıştığını paylaştı. Beş ayrı eyaletten menkul kıymet yetkilileri, zor durumdaki altcoin projesini araştırmaya başladı bile.

Celsius (CEL), piyasa değeri bakımından 105. sırada yer alıyor. Altcoin, basın zamanında, günlük bazda %22 artışla 1,18 dolardan işlem görüyordu. Ancak CoinMarketCap’in günlük grafiğinden de görüldüğü üzere altcoin fiyatı, aşırı dalgalı. Gün içinde 0,96 dolara kadar düştükten sonra aniden 1,22 dolara kadar tırmanabiliyor. Bu yüzden yatırımcılarının oldukça dikkatli olmasında fayda var.

CEL günlük fiyat grafiği / Kaynak: CoinMarketCap

Celsius (CEL) nedir?

Celsius, kripto para birimi kullanıcıları için hepsi bir arada bir bankacılık ve finansal hizmetler platformu. Haziran 2018’de piyasaya girdi. Krediler ve cüzdan tarzı ödemeler gibi hizmetlerin yanı sıra kripto para yatırmak için ödüller veriyor.

Platformun kullanıcıları, varlıkları için düzenli ödemeler ve faiz alıyor. Celsius’un yerel tokeni CEL. Token, ödeme para birimi olarak kullanılıyor. Ayrıca, kullanıcı ödemelerini artırmak da dahil olmak üzere çeşitli dahili işlevleri yerine getiriyor.

Celsius’un kurucuları kimdir?

Celsius, aslen 2017’de yaratıcılar Alex Mashinsky ve Daniel Leon’un ürünü olarak ortaya çıktı. 1990’larda  Voice Over Internet Protocol (VOIP) ve o zamandan beri diğer teknolojiler üzerinde çalışan Mashinsky, internet geliştirme alanında uzun süredir devam eden bir geçmişe sahip. Projenin resmi web sitesinde, Celsius, Mashinsky’nin yedi startup ve 35 patente sahip ilk kurumsal girişiminden çok uzak.

Bu arada kurucu ortak ve COO Daniel Leon, büyümekte olan erken aşamadaki girişimlere odaklanma konusunda deneyime sahip. Önceki rolleri arasında, gerçek zamanlı kullanıcı tavsiyelerini kullanan bir sosyal tavsiye ve keşif uygulaması olan Atlis Labs’ın CEO’su yer alıyor.