TikTok’un en az 300 çalışanı Çin hükümetine çalışmış

ByteDance ve TikTok çalışanlarının LinkedIn profilleri incelendiğinde daha evvel Çin medyasında vazife alan çalışanlar artık içerik iştirakleri, strateji, siyaset, halkla münasebetler, para kazanma ve ‘medya işbirliği’ üzere rollerde çalışıyor.

15 mevcut ByteDance çalışanının profilleri, teknoloji firmasında ve devlet medya kuruluşlarında birebir anda çalıştıklarını ortaya koydu.

Raporda, “On beş kişi, mevcut ByteDance çalışanlarının Xinhua Haber Ajansı, Çin Radyosu Memleketler arası ve Çin Merkez/Çin Global Televizyonu dahil olmak üzere Çin devlet medya kuruluşları tarafından birebir anda istihdam edildiğini gösteriyor” denildi.

Forbes tarafından incelenen LinkedIn profilleri, “TikTok’un ana şirketi ByteDance ile Çin Komünist Partisine hizmet eden dezenformasyonu güçlendirmek için toplumsal medyayı kullanmaya büyük yatırım yapan Çin hükümetinin propaganda kolu ortasındaki değerli ilişkileri ortaya koyuyor”.

Rapora nazaran ByteDance ve TikTok, 300 LinkedIn profilinin mevcut çalışanları temsil ettiğine yahut Çin devlet medyasıyla kontaklarını reddettiğine itiraz etmedi.

ByteDance’in bir sözcüsü, şirketin “işe alma kararlarını sadece kişinin işi yapmak için profesyonel yeteneğine dayalı olarak” verdiğini söyledi.

Şirket, “Çin pazarındaki işletmelerimiz için, daha evvel Çin’de hükümet yahut devlet medya misyonlarında çalışmış bireyleri de kapsıyor. Çin dışında, çalışanlar ayrıyeten hükümet, kamu siyaseti ve birçok alandan bize tecrübe getiriyor” dedi. .

Forbes, daha evvel CCTV ve CGTN için çalışan TikTok ve ByteDance çalışanları için 49 LinkedIn profili belirlemişti.

Bunların ortasında, şu anda ByteDance’in medya içeriği iştirakleri yöneticisi olarak vazife yapan CCTV’nin (Çin devlet televizyonu) eski genel yayın direktörü ve profili hala CCTV editörü olduğunu söyleyen bir ByteDance denizaşırı pazar operatörü vardı.

TikTok’un yükselişi ABD’li milletvekillerinde ulusal güvenlik tasaları yarattı.

TikTok kısa müddet evvel, ABD güvenlik grubundan “sağlam siber güvenlik denetimleri ve yetkilendirme” gerekli olmasına karşın, ülke dışındaki çalışanların bu bilgilere erişebileceğini itiraf etti.

Haziran ayında Buzzfeed News, TikTok kullanıcılarının ABD’deki bilgilerine Çin’deki çalışanlar tarafından tekraren erişildiğini bildirdi.