Türkiye, kripto paraları en çok kullanan ikinci ülke

Geçtiğimiz yaz aylarında, daha evvel gibisi görülmemiş bir kripto kışı yaşandı. Kripto ekosisteminin en büyük para ünitesi Bitcoin bile, Kasım 2021’deki 69 bin dolarlık rekor pahasının yarısını kaybetti.

Yayımlanan şimdiki bir rapor, tüm paha kayıplarına karşın Türkiye’de kripto para ünitelerine ilginin azalmadığını gösterdi. Global araştırma şirketi Morning Consult tarafından hazırlanan araştırma raporda Türkiye, ayda bir kere kripto ticareti yapan yetişkinlerin oranı açısından dünya çapında ikinci sırada yer aldı. %54’lük oranla Nijerya’nın bir adım gerisinde konumlanan Türkiye’yi Tayland, Pakistan, Vietnam, Birleşik Arap Emirlikleri ve Arjantin üzere ülkeler izledi.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Singapur merkezli global kripto para borsası MEXC Mali İşler Müdürü Kevin Yang, “Son zamanlardaki piyasa oynaklığına ve daha geniş kapsamlı ekonomik çalkantılara karşın, kripto yatırımcıları ortasında kripto para ünitesi sahipliği ve satın alma eğilimi sabit kaldı. Global enflasyona ve resesyon telaşlarına karşın kripto alım satımı yapmak konusundaki eğilimlerin aksine döndüğüne dair rastgele bir işaret görülmüyor” dedi.

Türkiye ikinci sırada yer aldı

Genel olarak ABD’deki kripto trendlerini kıymetlendiren raporda, kripto para ünitelerinin farklı ülkelerde benimsenme oranlarına da yer verildi. Sonuçlara nazaran Nijerya, son 1 ayda kripto para ticareti yapan yetişkin kullanıcıların %56’lık oranıyla en yüksek kripto aktivitesi görülen ülke oldu. Türkiye ise bu listede ikinci sırada konumlandı. Buna rağmen kripto para ünitesi ticaretini yasaklayan Çin ve Japonya, sırasıyla %8 ve %7’lik aktivite oranlarıyla ticaretin en az görüldüğü ülkeler olarak öne çıktı. Kripto ekosistemine yönelik bu ilginin sebebine bakıldığında yatırım motivasyonunun öne çıktığını söyleyen Kevin Yang, “Anketin iştirakçileri, kripto paraya olan ilgilerinin nedenleri sorulduğunda en çok ‘yatırım’ karşılığını veriyor. Türkiye de ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Fransa, Almanya üzere temel motivasyonun yatırım maksadı olduğu ülkeler ortasında yer alıyor. Bu sebeplerin yanı sıra online ve milletlerarası para transferleri de kripto paraya yönelik ilginin nedenlerinden sayılıyor” diye konuştu.

“2018’den bu yana ekosistem için çalışıyoruz”

Kripto para sahiplerinin ferdî finanslarının geleceğine ait daha optimist olduğunun altını çizen MEXC Mali İşler Müdürü Kevin Yang, değerlendirmelerini şu tabirlerle sonlandırdı:

“On yıllardır faaliyet gösteren ve dünyanın en büyük şirketlerine konut sahipliği yapan global piyasalar dahi yüksek enflasyon ve sıkılaşan para siyasetleri sonucunda kayıplar yaşıyor. Bu türlü bir devirde kripto para üniteleri birçok insan için alternatif bir yatırım aracı olarak görülüyor. Kripto ekosisteminin klâsik piyasa dinamiklerinden daha farklı işlemesi yatırımcıların itimadını taze tutuyor. 2018’de Singapur merkezli olarak kurulan ve bugün günlük 1,5 milyar doları aşan süreç hacmiyle öne çıkan bir kripto para borsası olarak, biz de birinci günden bu yana kripto ekosistemi için çalışıyoruz. Birçok birinci listelemeye mesken sahipliği yapan platformumuz, kripto para yatırımcılarına itimat veren projelerin birinci destekçilerinden biri olma fırsatı sunuyor. Halihazırda 1504 adet kripto para ünitesinde 7 gün 24 saat süreç yapılabiliyor. Ayrıyeten topluluk odaklı yaklaşımımızla düzenlediğimiz kampanya kapsamında MEXC olarak 31 Ağustos’tan bu yana spot süreç çiftlerinde yatırımcılardan piyasa yapan fiyatı talep etmiyoruz. Kullanıcılar, süreç fiyatı ödemeden portföylerini diledikleri kripto paralarla çeşitlendirebiliyor.”