Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy, iki kritik ismi vazifeden aldı

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Ukrayna Güvenlik Servisi Lideri Ivan Bakanov ve Ukrayna Başsavcısı Irina Venediktova’yı yayınladığı kararname ile misyondan aldığını duyurarak, “Vatana ihanet ve işbirliği faaliyetlerine ait 651 ceza davası kaydedildi” dedi.

Ukrayna’da üst seviye isimler vazifeden alındı. Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Ukrayna Güvenlik Servisi ile birlikte Ukrayna Soruşturma Ofisi Kırım Özerk Cumhuriyeti’ndeki SBU Ana Müdürlüğünün eski Lideri gözaltına alındı. Bu kişinin misyondan alınmasının büsbütün haklı münasebetleri vardı. Bu kişinin vatana ihanet kuşkusuna dair kanıtlar toplandı. Kabahatin tümü belgelenmiştir. Bu periyotta ve daha evvel yaptığı şeylerin tümü uygun bir formda değerlendirilecek” tabirlerini kullanarak, Ukrayna Güvenlik Servisi Lideri (SBU) ile Ivan Bakanov ve Ukrayna Başsavcısı Irina Venediktova’yı vazifeden aldığını bildirdi.

“VATANA İHANET VE İŞBİRLİĞİ FAALİYETLERİNE AİT 651 CEZA DAVASI KAYDEDİLDİ”

Herson ve Harkov kentlerindeki kolluk kuvvetlerinin çalışmalarını incelediğini aktaran Zelenskiy, “Bugün prestijiyle, savcılıkların, yargılama öncesi soruşturma kurumlarının ve öteki kolluk kuvvetlerinin çalışanlarının vatana ihanet ve işbirliği faaliyetlerine ait 651 ceza davası kaydedildi. 198 ceza yargılamasında ilgili şahıslara suçlamada bulunuldu” dedi.

Özellikle Savcılık ve SBU’nun 60’tan fazla çalışanın Rus işgali altındaki topraklarda kaldığını ve Ukrayna’ya karşı çalıştığını söz eden Zelenskiy, “Devletin ulusal güvenliğinin temellerine yönelik bu çeşitten bir dizi hata ve Ukrayna güvenlik güçleri ile Rusya’nın özel servisleri ortasında kaydedilen kontaklar ilgili başkanlara çok önemli sorular yöneltiyor. Bu soruların her biri uygun karşılıklar alacaktır” dedi.

DONBASS’TA DÜŞEN MALEZYA UÇAĞINI HATIRLATTI

Rusya Güvenlik Kurulu Lider Yardımcısı Dmitriy Medvedev’in, Ukrayna’nın, Kırım’ı geri alması ve Kırım köprüsüne hücum yapma ihtimaline karşı bunun kıyamet günü olacağı kelamlarına yanıt veren Zelenskiy, “Bugün Rusya tarafından Ukrayna için kıyamet hakkında tutarsız kelamlar duydum. Olağan ki hiç kimse bu türlü korkutmaları kabul etmeyecektir. Rusya’nın, Donbass semaları üzerinde Malezya Boingini yok etmesinin yıl dönümü. 298 kişi açık bir terör taarruzuyla öldürüldü. 80’i çocuktu. O vakit bile Rusya bu yolu izliyordu” tabirlerini kullanarak, Rusya’nın memleketler arası mahkemelerde yargılanması gerektiğini vurguladı.
Zelenskiy, yayınladığı kararname ile ayrıyeten Oleksiy Symonenko’yu Ukrayna Başsavcısı olarak atadı.