Uzmanından ‘çocukluk çağı aşılarını vaktinde yaptırın’ uyarısı

GlaxoSmithKline’dan (GSK) yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen tıpkı vakitte GSK Türkiye Aşı Bilimsel Danışmanı da olan Prof. Dr. Nuran Salman, yaz tatilinin akabinde okula dönüşte dikkate alınması gereken en değerli hususlardan birinin çocukluk çağı aşı uygulamaları olduğunu aktardı.

Bütüncül bir sıhhat anlayışının benimsenerek ebeveynler tarafından çocukların aşı takibinin yapılması gerektiğini vurgulayan Salman, çocukların aşı uygulamalarının aktüel tutulmasının, onları sağlıklı tutmanın ve okula gereksiz devamsızlıklarını azaltmanın en uygun yolu olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Salman, çocukların ergenlik öncesi ve sırasında belli hastalıklara karşı daha hassas olduğunu tabir ederek, çocuklarda tertipli aşı takibinin bilhassa bu noktada hayli değerli olduğuna dikkati çekti.

“EBEVEYN FARKINDALIĞI ÖNEMLİ”

Çocukların sistemli bağışıklanmasında ebeveyn farkındalığının ehemmiyetine değinen Prof. Dr. Salman, şunları kaydetti:

Yaz tatilinin akabinde okula dönüşte çocuklarda aşı takibinin yapılması bağışıklamada değer taşıyor. Aşı, ölümcül olabilen hastalıklarda mümkün olan en güzel müdafaayı oluşturuyor.

Bağışıklamanın yeni olması çocukların çok önemli ve ölümcül olabilen birtakım hastalıklara karşı mümkün olan en âlâ müdafaaya sahip olmalarına taban hazırlar.

Her gün sayısız mikroba maruz kalan çocukların bağışıklığının artırılarak okullarda süratle yayılım gösteren salgınların bulaş riskinin azalmasında tertipli aşı takibi hakikaten kıymetli.

Özellikle okula dönüşte her ebeveynin yaşları fark etmeksizin çocuklarının aşı takvimine birebir itinası göstermesi çocukları sağlıklı tutarak eğitimden geri kalmamalarını sağlayacaktır, ailelerin bu hususa öncelik vermesini tavsiye ediyorum.

Prof. Dr. Salman, eş vakitli ve birden fazla uygulanan aşıların ebeveynlerde oluşturduğu kaygıyı anlayışla karşıladığını belirterek, “Ebeveynler, birden fazla sayıda ve eş vakitli uygulanan aşılar sebebiyle kaygıya kapılmamalı. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve gibisi birçok rahatsızlıklar aşılara kıyasla çocukların bağışıklık sistemine daha fazla yük bindiriyor.

Tüm aşılar, kullanım onayı almadan evvel birden fazla klinik araştırmalarda, güvenlilik ve aktiflik açısından bedellendiriliyor. Bu sebeple bu tıp telaşlardan arınmamız; bilimin gücüne ve aşıların tesirine inanmamız gerektiğini düşünüyorum” sözlerini kullandı.

“AŞILAR SAYESİNDE DÜNYA GENELİNDE HER YIL 4 İLA 5 MİLYON HAYAT KURTARILIYOR”

Aşılamanın vaktinde yapılmasının kıymetini vurulayan Salman, meningokok mikrobunun dünyada bakteriyel menenjitin önde gelen nedenleri ortasında olduğunu, uygun tedaviye karşın her 10 bireyden 1’inin kaybedilirken, yaşayan her 5 bireyden 1’inin de hastalığa bağlı önemli fonksiyon ve doku bozuklukları ile ömrüne devam ettiğini bildirdi.

Salman, en sık 1 yaşından küçük bebeklerde görülen hastalığın ikincil pikinin, ergenlerde ve genç erişkinlerde görüldüğüne işaret ederek, “6 farklı kümenin neden olduğu hastalığın ülkemizde en sık görülen kümesine karşı, aşı ile korunma mümkün. Bu sebeple çocuklarımızın aşılarını aksatmadan ve tam vaktinde yaptırarak muhtemel riskleri azaltmalıyız” değerlendirmesini yaptı.

Dünya Sıhhat Örgütü ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun 2021 yılına yönelik bilgilerine de yer veren Prof. Dr. Salman, şöyle devam etti:

Dünya Sıhhat Örgütü ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Acil Yardım Fonu’nun bilgilerine nazaran 2021 yılında yaklaşık 25 milyon çocuğun hayat kurtaran aşılarının yapılmadığını yahut eksik yapıldığını ve 18 milyon çocuğun ise hiçbir aşısının yapılmadığını gördük. Halbuki yeniden Dünya Sıhhat Örgütü’nün datalarına nazaran aşılar sayesinde dünya genelinde her yıl 4 ila 5 milyon hayat kurtarılıyor.

Her birey, bağışıklamanın, hastalıkların engellemesi, beklenen hayat mühletinin uzatması üzere olumlu tesirlerinin farkında olmalı ve aşıyla önüne geçilebilecek ölümcül hastalıkları önemsememenin çocuklarımız için ne derece tehlikeli olabileceğini göz önünde bulundurmalı.