Uzungöl’e yerli ve yabancı turist akını

Trabzon’da doğal hoşluğuyla görenleri büyüleyen Uzungöl, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından birisi olmayı sürdürüyor.

Çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziiyaret ettiği bölge, bilhassa Arap turistlerin gözdesi oldu.

Ensonhaber grubu de Uzungöl’e gitti ve yerli-yabancı turistlere mikrofon uzattı.

Yerli ve Arap turistlere sorduk

Arap ve yerli turistlerle yapılan röportajda Uzungöl’ün bozulduğunu düşünen de vardı doğal hoşluğunu koruduğunu düşünen de.

Arap turistler Uzungöl’ün tabiatına hayran kalırken, Türkiye’nin hoşluklarını görmeye devam etmek istediklerini söyledi.

“Fiyatlar çok uygun, tekrar gelmek istiyoruz”

Fiyatları çok yeterli bulan Arap turistler, Uzungöl’e tekrar gelmek istediklerini belirtti.

Vatandaşlar da ise Arap turistlerin gelmesini isteyen de vardı, Uzungöl’ün imgesini bozduklarını düşünen de.

İşte Uzungöl röportajımızdan yerli ve Arap turistlerin söyledikleri…

“Antalya’ya Ruslar, Almanlar geliyor kimse karşı çıkmıyor”

“Uzungöl’e gelen Araplara herkes karşı geliyor. Antalya’ya Ruslar, Almanlar geliyor onlara hiç kimse karşı çıkmıyor da Arapların Uzungöl’e gelmesine neden karşı çıkılıyor. Araplar buraya hem döviz getiriyor hem buranın turizmini canlandırıyor. Arapları sevmiyorsan benim günahım ne. Ben seviyorum Arapları, namazını kılar, orucunu meblağ, çalışır, yardımcı olur. Uzungöl’e neden Araplar geliyor diyorlar, İngilizler de gelsin. Onlar Antalya’ya gidip çırılçıplak geziyor. Burada Araplar çarşafla kapalı geziyor. Onu mu kıskanıyorlar anlamadım yani. Adamlar döviz de getiriyor para da getiriyor. 1 ay kalıyorlar 3 ay kalıyorlar. Tabibi da profesörü de geliyor. Zengini buradan yer almak istiyor lakin burada kimse yer satmıyor. Burada yer satılmaz, kimse satmaz. Bizimkiler karşı geliyor. Bu biçimde satamazsın diyorlar.”


“Turist kalitesi düşmüş, bir daha gelmem”

“Çok hoş bir yer lakin eski Uzungöl değil. 2011 yılında gelmiştim, Uzungöl’ün neresinden bakarsanız bakın göl ve camiyi görebiliyordunuz. Fakat maalesef artık caminin tabanına girmeden hiçbir yeri göremiyoruz. Turist kalitesi düşük, bir daha gelmem heralde. Ayder’e gittiğimizde fiyatların kıymetli olduğunu görünce bize bu kafayı bırakın dediler.


“Şu görüntünün zevkini çıkaramadım, burası Orta Doğu mu?”

Burada dolaşıyorsunuz kaç tane Türk var? 10-20 diyelim, kalanı daima Orta Doğu vatandaşı. Niçin buradalar? niçin buraya sahip çıkmıyor buranın yerlileri? Ben çok üzüldüm, Türkiye mi Orta Doğu mu söyleyin hangisi? Şu görüntünün zevkini çıkaramadım, girer girmez hayal kırıklığına uğradım.


“Bırak milliyetçiliği, biz artık paraya tapıyoruz diyolar”

Trabzonlular, mallarına, beşerlerine, etrafına, yaşadığı yere sahip çıkmasıyla ünlüydü ne oldu paraya mı taptılar? Bırak milliyetçiliği, biz artık paraya tapıyoruz diyolar kısaca.”


“Arap turistlerin götürüsü, getirisinden çok daha fazla”

“Şu anda burada küçük bir Bodrum oluşturulmuş. Doğal kalsaydı daha yeterliydi. 10-20 sene sonra burası daha çok bozulacak. Evvelce yerli turist vardı. Ya da Avrupalı yahut Yunan turistler vardı. Artık onların yerini Arap turistler almış. Şahsi kanaatim, az ve öz olsun ayrıyeten öteki turistler de olsun isterdim. Arap turistlerin de getirisi var lakin götürüsü daha çok. İleriye dönük baktığımız vakit Arap turistlerin götürüsü çok çok fazla.

Burada yaşayan beşerler buraya gelmek için maddi olarak zorlanıyorlar. Gelişe 3 lira yerine 5 lira veriyorlar. Zira fiyatlar onlara nazaran uyarlanmış. Burada yaşayan arkadaşlarım söylüyor bunu. Buranın yerlisi buraya gelmekte, konuğunu getirmekte zorlanıyor artık.”


“İlk sefer geldim ve çok sevdim”

“Birleşik Arap Emirlikleri’nden geliyorum. Uzungöl’ün havası ve tabiatı çok hoş. Birinci sefer geldim ve burayı çok sevdim.”


“Fiyatlar çok ucuz, çok iyi”

“Suudi Arabistan’dan geliyorum. 3 gündür buradayım ve birinci kere geldim. Buranın tabiatı hakikaten kusursuz. Buradaki beşerler çok kibar ve misafirperver. Türkiye’yi daha fazla ziyaret etmek istiyorum. Fiyatlar çok ucuz, çok âlâ.”