Vergi borcu nereden ve nasıl sorgulanır? Vergi borcu sorgulama süreci nasıl yapılır? İnternetten vergi borcu sorgulama tekniği

Vergi sorgulama süreci iki farklı halde yapılabilmektedir. Bunlardan biri e-Devlet üzerinden şifreli olarak yapılırken öbür formül ise Gelir Yönetimi Başkanlığı web sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Pekala, vergi sorgulaması nasıl yapılır? İşte ayrıntılar…

E-Devlet vergi sorgulama

T.C kimlik numaranız ve şifrenizle e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına vergi borcu bulma yazın. Açılan ekranda ödenmemiş vergi borcunuz ve bu vakte kadar ödediğiniz tüm vergi borçlarınızı çarçabuk görüntüleyebilirsiniz.

Şifre olmadan vergi borcu sorgulama

Şifre olmadan vergi borcu sorgulamak için Gelir Yönetimi Başkanlığı resmi web sitesine girmelisiniz. Sisteme T.C kimlik numaranız, nüfus cüzdanı seri numaranız, anne kızlık soyadı ve fotoğraftaki doğrulama kodunu girdikten sonra bütün vergi borçlarınız ve bu vakte kadar ödediğiniz tüm vergi borçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

 

Ancak bu süreci yapmak için en muteber prosedür e-Devlet üzerinden sorgulama yapmaktır. Bunun için en kısa müddette e-Devlet şifresi almanızı tavsiye ederiz.