VİOP’ta endeks kontratı güne düşüşle başladı

Ağustos vadeli endeks kontratı, en düşük 2.707,75 puanı görmesinin akabinde evvelki olağan seans kapanışının yüzde 0.3 altında 2.710 düzeyinden süreç görüyor.

Dün dalgalı bir seyir izleyen endeks kontratı, olağan seansı yüzde 0.3 azalışla 2.718,50 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam seansında ise yatay seyretti.

ABD RESESYONA MI GİRECEK?

Analistler, global hisse piyasalarının ABD iktisadının resesyona gireceğine ait fiyatlamalarda görülen gevşemeyle olumlu bir seyir izlediğini kaydederek, bugün gözlerin ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam başta olmak üzere ağır bilgi gündemine çevrildiğini belirtti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para siyaseti kararlarında tarım dışı istihdamı epeyce dikkatle takip etmesinin datanın değerini artırdığını söz eden analistler, açıklanacak dataların piyasalarda oynaklığı artırabileceğini söyledi.

Analistler, yurt içinde ise ödemeler istikrarı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Piyasa İştirakçileri Anketi ile yurt dışında ayrıyeten ABD’de toptan stokların takip edileceğini aktararak, teknik açıdan endeks kontratında 2.730 ve 2.760 puanın direnç, 2.700 düzeyinin takviye pozisyonunda olduğunu kaydetti.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, cari süreçler hesabının mayısta 6 milyar 15 milyon dolar açık vermesini bekliyor.