Birleşmiş Milletler’den Filistinlilere yönelik soykırımın önlenmesi çağrısı

AA

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar şiddetli bir şekilde devam ediyor.

Hamas’a karşılık veren İsrail, hedef gözetmeksizin orantısız güç kullanmayı sürdürüyor.

(BM) raportörlerince yapılan yazılı açıklamada İsrail’in 17 Ekim’de El-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği saldırının 470’den fazla sivilin ölümüne ve yüzlerce kişinin enkaz altında kalmasına neden olduğu belirtildi.

“Yapılan saldırı bir zulümdür”

Açıklamada şunlar kaydedildi:

Saldırının İsrail’in içerideki insanlar tahliye edilmediği takdirde hastaneye saldırının yakın olduğu yönünde yaptığı iki uyarının ardından geldiği bildiriliyor. El-Ehli Baptist Hastanesi’ne yapılan saldırı bir zulümdür. Aynı gün yaklaşık 4 bin yerinden edilmiş insanı barındıran El-Magazi Mülteci Kampı’nda bulunan bir BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) bağlı okulun yanı sıra yoğun nüfuslu iki mülteci kampına düzenlenen ölümcül saldırıdan da aynı derecede öfkeliyiz.

“Gazze’nin kuşatılması uluslararası insani ve ceza hukukunun ihlalidir”

İsrail’in bölgeye yönelik 16 yıllık ablukasını sıkılaştırması ve uzun süredir devam eden işgaliyle 2,2 milyon insanı temel gıda, yakıt, su, elektrik ve ilaçtan mahrum bırakmasıyla ilgili ciddi insani ve hukuki endişelerin dile getirildiği açıklamada Gazze’de yaklaşık 50 bin hamile kadının doğum öncesi ve doğum sonrası bakıma ihtiyacı olduğu vurgulandı.

Açıklamada, “İnsani yardıma erişimin hukuka aykırı bir şekilde engellenmesi ve sivillerin hayatta kalmaları için vazgeçilmez olan nesnelerden mahrum bırakılması da uluslararası insani hukukun ihlalidir. Uygulanması mümkün olmayan tahliye talepleri ve zorla nüfusun yerinden edilmesiyle Gazze’nin tamamen kuşatılması uluslararası insani ve ceza hukukunun ihlalidir. Aynı zamanda tarif edilemez derecede zalimcedir” ifadelerine yer verildi.

Filistinlilere yönelik soykırımın önlenmesi çağrısı

Açıklamada, “İsrailli siyasi liderlerin ve müttefiklerinin Gazze’deki askeri harekat ve Batı Şeria’da artan tutuklama ile öldürmelerle birlikte yaptığı açıklamalar göz önüne alındığında halkına karşı soykırım riski bulunuyor. Bu tür suçların hiçbir gerekçesi veya istisnası yoktur” ifadesi kullanıldı.

Hastane ve okulların bombalanmasının insanlığa karşı suç olarak nitelendirilen açıklamada Filistinlilere yönelik soykırımın önlenmesi çağrısı yapıldı.

Uluslararası toplumun saldırgan savaş çığırtkanlığı karşısında eylemsiz kalmasının eleştirildiği açıklamada derhal ateşkes kararı almanın, temel insani malzemelerinin Gazze’ye acil ve engelsiz erişim sağlamanın zamanı geldiği kaydedildi.

İsrail’in Filistin’e yönelik işgalinin son bulması gerektiği de vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx