Forma Girmek İçin Haftada Kaç Kez Egzersiz Yapmanız Gerektiğini Söylüyoruz

Aktif bir yaşam tarzına sahip olmanın fiziksel ve zihinsel açıdan önemli faydaları vardır; kalp atış hızınızı artırmak ve vücudunuzu düzenli olarak çalıştırmak birçok hastalık ve sağlık durumu riskini azaltabilir. Devamı içeriğimizde…

Her insanın farklı ihtiyaçları ve yetenek seviyeleri vardır, bu nedenle fitness hedeflerinize ulaşmak için ne kadar egzersiz yapmanız gerektiğini bilmek zor olabilir.

Size her gün fiziksel aktivite yapılması tavsiye edilse de, bu her gün 5 km’lik bir koşuya çıkmak veya yüksek yoğunluklu bir egzersiz yapmak anlamına gelmez.

‘İdeal olarak haftada üç ila dört kez antrenman yapmaya çalışmalısınız. Eğer biraz daha fazlasını yapabiliyorsanız, o zaman harika. Ancak, toparlanmaya zaman ayırmanız gerektiği için bundan daha fazlasına ihtiyacınız vardır”.

Forma girmek istiyorsanız uzun süreler boyunca egzersiz yapmanız gerektiği yaygın bir yanılgıdır. Ancak, çok uzun süre egzersiz yapmak yorgunluğa yol açabilir ve bu da bir egzersizi doğru form veya ekipmanla yapamayacak kadar yorgunsanız yaralanmayla sonuçlanabilir.

‘İdeal olarak, yoğun bir profesyonelseniz 60 ila 90 dakika uygundur. Amaç, özellikle de meşgulseniz, genel olarak hiç kimse için verimli olmayacak iki ila üç saat harcamak yerine içeri girip çıkmak olmalıdır.”

Daha önce hiç egzersiz yapmadıysanız ağırlık çalışması egzersize başlamak için harika bir yoldur. Bu aynı zamanda direnç veya kuvvet antrenmanı olarak da bilinir ve kas gücünü geliştirmek için ağırlıkları kullanır.

Ancak yeni başlayanlar ağırlık antrenmanına kendi başlarına başlamamalıdır.

Kaslarınızın iyileşmesi için antrenmanlar arasında zamana ihtiyaç duyacağından, birkaç gün üst üste ağırlık antrenmanı yapmanız önerilmez.

Ağırlık antrenmanını kardiyo egzersizleriyle karıştırmanızı tavsiye ediyor, ancak ağırlık antrenmanıyla aynı anda kardiyo yapmanız gerekmiyor.

Uyku hayatınızın yüzde 33’ünü oluşturur. Bu nedenle, daha güçlü olmak ve antrenmanlarınızda daha iyi olmak istiyorsanız, uyku toparlanmanız için kesinlikle çok önemlidir.

Araştırmalar, uykudan mahrum kalmanın vücuttaki iştah hormonlarının seviyelerini değiştirebildiğini ve bunun da açlığın artmasına neden olduğunu göstermiştir.

Egzersiz hedeflerinizi belirledikten ve size uygun bir egzersiz rejimi oluşturduktan sonra, sonuç almanın en iyi yolu “her hafta yükünüzü kademeli olarak artırmaktır”.

Bu, ‘her hafta fazladan bir tekrar eklemek veya fazladan ağırlık eklemek’ anlamına gelir; bu, egzersizinizde daha iyi olmanın ve sonuçları görmenin en hızlı yoludur.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz, yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx