İngiltere’de bahçede 2. Dünya Savaşı’ndan kalma bomba bulundu

İngiltere’nin güneyindeki liman kenti Plymouth’ta bulunan, İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma patlamamış bomba güvenli şekilde imha edilmek üzere denize taşındı.

AA’nın aktardığına göre, Devon ve Cornwall Polisi tarafından yapılan açıklamada, Temmuz 1940’da Almanya’ya ait bombardıman uçaklarının hedefi haline gelen Plymouth şehrinde bir bahçede bulunan 500 kilogramlık bombanın güvenli şekilde denize atıldığı bildirildi. Açıklamada, ordunun görev aldığı operasyonun başarılı olduğu ve bombanın bölgeden uzaklaştırıldığı konusunda polisin bilgilendirdiği kaydedildi. Ayrıca, güvenlik kordonunun kaldırıldığı ve tahliye edilen kişilere evlerine dönebileceklerinin söylendiği aktarıldı.

BOMBA, 2,3 KİLOMETRE BOYUNCA TAŞINDI

Tahliye operasyonu öncesinde bölgede yaşayanlar, Keyham ve Devonport’un bazı bölgelerini terk etmeleri için acil durum uyarısı aldı. On binden fazla kişi tahliye edildiği esnada, bomba imha güzergahı etrafında 300 metre uzunluğunda kordon oluşturuldu.

Bomba şehrin sokaklarında 2,3 kilometre boyunca taşınırken tren ve otobüs seferleri durduruldu. Bombayı imha etmek üzere yapılan operasyon, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana İngiltere’de barış zamanında yapılan en büyük tahliyelerden biri oldu.

Söz konusu patlamamış bombanın kontrollü olarak imha edilmesi bekleniyor. İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps da yaptığı açıklamada, son derece karmaşık olan bu operasyona katılanları gösterdikleri cesaretten ötürü övdü ve tüm personele teşekkür etti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx