İsrail’den Filistinlilere ‘güneye geçin’ çağrısı: Binler hastaneye sığınıyor

İsrail-Hamas çatışmalarının yedinci gününde İsrail, Gazze Vadisi’nin kuzeyinde yaşayan yaklaşık 1,1 milyon Filistinliden bölgenin güneyine geçmelerini istedi. Çağrının ardından yüz binlerce Filistinli Şifa Hastanesi’ne sığınmaya başladı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, İsrail ordusundan bugün erken saatlerde yapılan yazılı açıklamada, Gazze’de yaşayanların evlerini boşaltmaları istendi. Açıklamada, Gazze sakinlerinin haritada gösterildiği gibi Gazze Vadisi’nin güneyine gitmeleri istendi. İsrail’in bu çağrısının ardından yüz binlerce Filistinli evlerini terk ederek, Şifa Hastanesi’ne sığınmaya veya hastanenin çevresine çadırlar kurmaya başladı.

FİLİSTİN HÜKÜMET MEDYASI: ÇAĞRIYA ALDIRIŞ ETMEYİN

Gazze Şeridi’ndeki hükümete bağlı medya ofisi ise kentteki vatandaşlara ‘işgalin psikolojik savaş kapsamındaki girişimlerine aldırış etmemeleri’ çağrısında bulundu.

AA’nın aktardığına göre, İsrail ordusunun, Gazze’deki sivillerden 1,1 milyonunun yerlerinden ayrılarak bölgenin güneyine geçmelerini istemesi üzerine, Gazze’deki hükümete bağlı medya ofisinden konuya ilişkin basın açıklaması yapıldı.

“İşgal, vatandaşlar arasında kafa karışıklığı çıkarmayı ve iç cephemizin birliğine zarar vermeyi amaçlayan bazı yalan propaganda haberlerini çeşitli yollarla yayınlamaya ve aktarmaya çalışıyor” ifadelerine yer verilen açıklamada, vatandaşlara ‘işgalin psikolojik savaş kapsamındaki girişimlerine aldırış etmemeleri’ çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, söz konusu girişimler arasında uluslararası kuruluşlardaki bazı çalışanların kentin güneyine gitmelerinin istenmesi yönünde söylemlerin de olduğu kaydedilerek, “Bu kurumların ekipleri hâlâ yerinde” ifadesi kullanıldı.

İSRAİL: BİR HAFTADA 246 ASKER ÖLDÜ

İsrail ordusu, Filistinli gruplarla devam eden çatışmalarda öldürülen ve aralarında üst düzey bir komutanın da olduğu 12 askerinin daha isimlerini paylaştı. Yapılan yazılı açıklamada, “Aralarında Batı Şeria’da görev yapan Yahuda ve Samira Tümeni’nden üst düzey bir komutanın da bulunduğu 12 askerin ailelerine ölüm haberleri bildirildi” denildi.

İsrail’in Kanal 12 televizyonuna göre, son can kayıplarıyla birlikte 7 Ekim’den bu yana ölen İsrail askerlerinin sayısı dördü Lübnan sınırında olmak üzere 246’ya yükseldi.

İRAN’DAN ‘YENİ CEPHE’ AÇIKLAMASI

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan da Irak ziyaretinin ardından geldiği Lübnan’daki Beyrut Uluslararası Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına dair açıklama yaptı.

Abdullahiyan, İsrail’in Gazze’ye yönelik savaş suçlarının devam etmesi halinde yeni cephe açılması ihtimalinin mümkün olduğunu söyledi. “Diğer Müslüman devletlerle birlikte İsrail’in Gazze halkına yönelik cinayetlerine artık tahammül etmeyeceğimizi yüksek sesle ilan etmek için Beyrut’a geldik” diyen Abdullahiyan, şöyle konuştu:

“Bazı Batılı yetkililer, Siyonist rejime (İsrail’e) karşı yeni bir cephenin açılma ihtimalini sordular. Ben de Siyonistlerin savaş suçu işlemeye devam etmesi halinde her türlü ihtimalin direniş safında muhtemel olduğunu söyledim.”

Abdullahiyan, Lübnan temasları kapsamında bugün Başbakan Necib Mikati, Meclis Başkanı Nebih Berri ve Lübnanlı mevkidaşı Abdallah Buhabib ile bir araya gelecek.

HAKAN FİDAN, BAE DIŞİŞLERİ BAKANI’YLA GÖRÜŞTÜ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın da Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid Al Nahyan ile İsrail ve Filistin’de yaşanan son gelişmeler hakkında telefonda konuştuğu açıklandı. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Fidan, BAE’li mevkidaşı Al Nahyan ile telefonda görüştü. Görüşmede, İsrail ve Filistin’de yaşanan son gelişmeler çerçevesinde Gazze’deki insani durum ele alındı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx