Türkiye’nin Sayılı Zenginlerinden Zannedilen İsmin Gerçek Yüzü

Dinçer GÖKÇE

Galatasaray ve Beşiktaş sponsorlukları ile adından söz ettiren, özellikle açık hava reklamları ile etkili bir tanıtım kampanyası yapan GKN Kargo Lojistik Depo Şirketi geçen ay konkordato talebinde bulundu. Şirket için 3 aylık geçici mühlet kararı veren İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, 3 kişilik de geçici komiser heyeti atadı.

‘ALACAKLILARIN DURUMU KÖTÜYE GİDİYOR’
Prof. Dr. Oktay Taş, Prof. Dr. Serdar Kale ile Mali Müşavir Canan Koçyiğit’ten oluşan komiser heyeti, hazırladıkları 39 sayfalık raporu 16 Şubat’ta mahkemeye sundu. Raporda, ‘GKN Kargo konkordatoyu başarıya ulaştıramaz’ denildi. Raporda, “Şirketin geçici mühletten faydalandığı her gün alacaklıların durumu daha da kötüye gitmekte” denildi.

4 KULÜP 49 MİLYON TL ALACAKLI
Rapora göre şirketin borcu 576 milyon TL. Ancak, geçici mühletin verildiği 5 Ocak’tan sonraki borçlar da eklendiğinde toplam borç miktarı 600 milyonu buluyor. GKN Kargo’nun alacaklıları arasında, sponsorluk anlaşması yaptığı Galatasaray, Beşiktaş, Gaziantep Spor ve Şanlıurfa Spor da bulunuyor. 4 kulübün toplam alacağı 49 milyon TL.

SADECE İKİ ARACI VAR
Raporda, şirketin herhangi bir faaliyetinin olmadığı kargo hizmeti verilen bir müşterinin de olmadığı kaydedildi. Raporda, şirket adına kayıtlı bir gayrimenkulün olmadığı kaydedildi. Raporda, şirkete kayıtlı sadece 2 araç bulunuyor. Şirketin marka değerinin ise 18,2 milyon TL olarak belirlendi.

Özel jet firması 29 bin dolar alacaklı olduğunu mahkemeye bildirdi.

PATRON ÖZEL JETLE UÇTU
Mahkemenin şirkete verdiği geçici mühlet devam ederken, birçok firma da alacaklı olduğu iddiası ile dosyaya dilekçe sundu. Anılan şirketlerden biri de Mehmetçik Vakfı ve Türk Hava Kurumu iştiraki Vatanjet Havacılık AŞ oldu. Özel jet firması, GKN Kargo’dan 29 bin dolar alacaklı görünüyor. Söz konusu alacağın kaynağında ise, 18 Aralık 2023’te Şanlıurfa-İstanbul arasında verilen bir uçuş hizmeti ile 20 Aralık’ta İstanbul’dan Dubai’ye gitmek için yapılan bir uçuş rezervasyonu yer alıyor.

Alacaklılar, şirket varlıklarının Gökhan Akyürek’in eşi Seda Akyürek’in şirketine aktarıldığı iddiasında.

‘NEBATİ’NİN ADINI KULLANDILAR’
Şirkete yönelik alacak iddiasında bulunan bir diğer şirket ise Uşak merkezli Anadolu Ulaşım AŞ. Edinilen bilgiye göre söz konusu şirket de 20 milyon TL alacaklı. İddiaya göre, GKN Kargo, anılan şirkete vermeyi vaat ettiği filo araçlarını teslim etmedi. Mahkemeye sunulan dilekçede, “GKN Kargo firması ve firma yetkilileri önceki dönem Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve kardeşi Seyidullah Nebati’nin isimlerini kullanarak müvekkil firmaya mal taahhüdünde bulunmuştur” denildi.

GKN Kargo, Galatasaray ile yaptığı sponsorlukla adından söz ettirdi

REKLAM PARALARI DA ÖDENMEDİ
Şirkete, açık hava reklamları ile birçok TV ve radyo kanalında reklam hizmeti veren Donanım Medya Hizmetleri Limited Şirketi ise mahkemeye sunduğu dilekçede 14 milyon TL alacaklı olduklarını bildirdi. Yine Sabah-ATV grubu şirketlerinden Turkuvaz Reklam Pazarlama Danışmanlık AŞ de 2 milyon 139 bin TL alacaklı olduğunu mahkemeye bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx